Arbëri

Basha për situatën në veri: Shqipëria të mos heshtë

 

Kreu i Partisë Demokratike të Shqipëris, Lulzim Basha, me anë të një postimi në rrjetet sociale ka reaguar lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës duke theksuar se është akt kriminal ajo që ka ndodhur së fundmi me djegien e zyrave në Zubin Potok. 

Sipas Bashës, këto akte dhune synojnë destabilizimin e Kosovës dhe krejt rajonit për interesat politike të Aleksandër Vuçiç. Sipas tij, Shqipëria, si vend anëtar i NATO-s, nuk duhet të heshtë por të përdorë të gjithë mekanizmat e saj diplomatike për të ndihmuar në zgjidhjen e situatës.