Arbëri

Dita e pestë: Vazhdon bllokada në Jarinjë, qytetarët kalojnë kufirin në këmbë

 

E qetë ka qenë edhe këtë të premte situata në pikëkalimin kufitar në Jarinjë, në ditën e pestë të bllokadës. Kamionë e vetura kanë qëndruar në mes të rrugës që të çon drejt pikës kufitare me Serbinë, derisa prapa nuk janë tërhequr as protestuesit serbë.

Tash e pesë ditë në pikën kufitare në Jarinjë nuk ka kaluar asnjë mjet nga Kosova në Serbi dhe anasjelltas. Bllokada e vënë nga serbët, po e pamundëson lëvizjen e veturave dhe mjeteve të tjera transportuese. Mundësia e vetme e kalimit të kufirit është në këmbë.