Arbëri

Kryetarët e komunave veriore: Haxhiu t’i ndalë kërcënimet ndaj gjyqtarëve serbë

Foto: Driton Paqarada/KOHA
 

Kryetarët e katër komunave me shumicë serbe në Kosovë, Mitrovica e Veriut, Leposaviç, Zubin Potok dhe Zveçan, i kanë bërë thirrje ministres së Drejtësisë të Kosovës, Albulena Haxhiu, që t’i ndalë siç thuhet, kërcënimet ndaj gjyqtarëve serbë.

Reagimi i këtyre kryetarëve ka ardhur pas konfirmimit të dënimit me dy vjet burgim të Ivan Todosijeviqit nga Gjykata e Apelit në Kosovë, për shkak të deklaratave fyese për Masakrën e Reçakut.