Arbëri

Temperaturat gjatë dy ditëve të ardhshme deri në 38 gradë Celsius

parashikimi i motit
Foto: KOHA
 

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se masat e nxehta të ajrit do të vazhdojnë të qëndrojnë në vend, duke krijuar mot shumë të nxehtë.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 16-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 35-38 gradë Celsius. Indeksi UV mbetet në vlera ekstreme, prandaj kujdes nga kontakti direkt me rrezet e diellit, sidomos personat në moshë dhe shtresa tjetër e popullatës me sëmundje kronike”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.