3 perditesime
23:28

Totaj ia vë fajin “vazhdimësisë së gabimeve” për humbjen e PDK-së

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj, ka thënë se vazhdimësia e veprimeve të gabuara ka qenë shkaktare për humbjen e kësaj partie në zgjedhjet e 14 shkurtit.

PDK-ja doli e dyta me rreth 17 për qind, duke mbetur shumë mbrapa VV-së që mori mbi 50 për qind.

Ai ka thënë në Interaktiv të KTV-së se nuk mendon që “rezultati aktual ka ardhur si pasojë e mospunës së kësaj garniture që udhëheq PDK-në për momentin”.

“Është pasojë e gabimeve apo veprimeve që s’është dashur të ndodhnin më herët. Kur je gjatë në politikë, politika të konsumon. Edhe po të jetë gjithçka në rregull, politika të konsumon. Elektorati dëshiron ndryshime. Është normale që t’u jepet rasti partive të tjera”, ka thënë ai.

Tutje Totaj ka thënë se “ndoshta kjo ka qenë mirë sepse na i çelë sytë pak”.

Ai ka akuzuar Qeverinë Kurti se nuk po mund t’iu përmbahet fjalëve të veta për dialogun me Serbinë.

23:20

Totaj: Për tri vite në Prizren, Haskuka ka suficit buxhetor afër 20 milionë euro

Shaqir Totaj nga Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren, ka thënë se kryetari i kësaj komune, Mytaher Haskuka, për tri vite në qeverisje ka suficit buxhetor afër 20 milionë euro.

Totaj në “Interaktiv” të KTV-së shtoi se kjo ka ndodhur për shkak të mungesave së kapacitetit për t’i futur në qarkullim ato para, e nga kjo, sipas tij, kanë pësuar më shumë bizneset prizrenase.

”VV-ja ka ardhur në pushtet në Prizren me pompozitet, me kritika të mëdha e me premtime të mëdha. Për tri vite, lëre që shumë dukuri nuk janë zhvilluar, por kanë ngecur. Për tri vite kemi suficit buxhetor afër 20 milionë euro. Mbi 90 për qind suficit konsiderohet korrupsion. Kjo ka ndodhur për shkak të mungesave së kapacitetit për t’i futur në qarkullim, sidomos në ekonomi, në bizneset e Prizrenit, që kanë pësuar më së shumti nga kjo”, deklaroi ai.

Totaj pati edhe kritika të shumta për mënyrën e qeverisjes nga Haskuka.

“Ka pasur edhe shumë skandale të tjera sa i përket tenderave, ka kritika për papastërti. Deri tani janë ndërruar 17-18 drejtorë, prej tyre tetë kanë qenë të akuzuar. Ata që kanë qenë drejtorë të akuzuar, janë shkarkuar dhe i janë bashkuar kabinetit të Haskukës. Është ish-drejtori i Shërbimeve Publike, nuk dua të përmend emra. Kemi pasur shumë hapje dhe anulime të konkurseve. Ka pasur shumë skandale të tjera”, vijoi Totaj.

23:15

Totaj: Do të kandidoj për kryetar të Prizrenit

Shaqir Totaj nga Partia Demokratike e Kosovës ka konfirmuar se do të jetë kandidat i kësaj partie për kryetar të Prizrenit, në zgjedhjet e ardhshme lokale.

Totaj në “Interaktiv” të KTV-së ka thënë se ekziston një pajtueshmëri e shumicës që ai të jetë kandidati i PDK-së në Prizren.

”Kam shumë kontakte me votues potencial, dhe me degën e PDK-së jemi të pajtimit që unë të kandidoj. Zyrtarizimi i kandidaturës pritet të bëhet gjatë këtij muaji. Ekziston një pajtueshmëri e shumicës. Ne mirëpresim mendime ndryshe, por nuk ka ndasi në PDK-në e Prizrenit. Ka individë të partive të tjera që tentojnë ta paraqesin ashtu, por nuk ka ndasi”, u shpreh ai.

23:11

Totaj: Haskuka na kujton kohën kur shqiptarët nxirreshin me dhunë nga shtëpitë e tyre

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj, ka thënë se kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, po ua kujton kohën kur shqiptarët në kohë okupimi me dhunë nxirreshin nga shtëpitë e tyre duke iu referuar një konkluzioni të Haskukës që kërkon largimin e partive nga zyrat që janë pronë komunale.

Në Interaktiv të KTV-së, Totaj ka thënë se në një letër që u ka dërguar Haskuka, u është përmendur shpesh se do të nxirren me dhunë po që se nuk e respektojnë afatin e dhenë.

“Më 2005, ishte vendosur që të gjitha partitë politike të marrin zyrë, me pagesë simbolike. Pas skadimit të kontratës, ajo që ka ndodhur është që Haskuka s’ka dashur të komunikojë fare. Kontratat kanë skaduar më 2019. Më 2020 na është thënë se duhet t’i lirojmë zyrat. Kemi kërkuar takim me të, por s’kemi marrë përgjigje prej tij. Në një dokument që ka ardhur, na paralajmëron duke e cekur fjalën dhunë 12 herë. Na kërcënohet se do të na largojë me dhunë. Kjo është për të ardhur keq sepse ta kujton kohën kur shqiptarët nxirreshin nga zyrat e tyre me dhunë, nga shkollat e shtëpitë”, ka thënë ai duke treguar se afati i dhënë është që të lirojnë zyrat deri më 15 prill.

Sipas Totajt, Haskuka “po bën show mediatik”. Ai ka akuzuar qeverisjen e Vetëvendosjes në Prizren për keqqeverisje duke thënë se ka prona të tjera të mëdha që s’paguhen fare e që ndaj tyre komuna s’merr masa.

Pagesa për këto zyra, ka qenë në vlerë prej një euro për muaj.

Ai ka thënë se vendimi për heqjen e partive nga zyrat lidhet edhe me “përçarjen brenda VV-së”.

https://www.koha.net/kosove/265931/opozita-braktis-seancen-e-kk-se-shkaku-i-konkluzionit-te-haskukes-per-zyrat-e-partive/