Arbëri

Në shenjë falënderimi për fitoren në Sevilla, Spanja vendos ta njohë Kosovën

Foto: AP
 

Madrid, 1 prill (KD) - Disfata në ndeshjen e mbrëmshme në Sevilla e ka lënë Kosovën pa asnjë pikë në garat kualifikuese për Kupën Botërore, por përfaqësuesja nuk kthehet duarthatë nga Spanja. Siç ka bërë të ditur Qeveria spanjolle mëngjesin e së enjtes, në shenjë falënderimi për lojën korrekte dhe të guximshme, dhe sidomos pasi përfaqësuesja spanjolle shënoi fitore dhe siguroi tri pikë të vlefshme, është vendosur që Mbretëria e Spanjës ta njohë Republikën e pavarur të Kosovës.

“Kemi thënë se sporti është sport dhe politika është politikë, dhe këto dy gjëra nuk duhet përzier. Por, në rastin e Kosovës, pas ndeshjes së mbrëmshme, dhe lojës korrekte e të guximshme të treguar në fushë nga futbollistët kosovarë, nuk kemi mundur t’i lëmë ata që të kthehen në shtëpi duarthatë. Andaj, kemi vendosur që prej sot ta njohim Pavarësinë e Kosovës”, ka thënë ministrja e Jashtme e Spanjës, Arancha González Laya.