Arbëri

Dëshmori Besnik Restelica përkujtohet si simbol i qëndresës

Dëshmori Besnik Restelica përkujtohet si simbol i qëndresës
 

Familjarë, bashkëveprimtarë e zyrtarë institucionalë kanë marrë pjesë në homazhet kushtuar 24-vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Besnik Restelica. Ai është quajtur simbol i qëndresës e sakrificës për lirinë e vendit gjatë kësaj ceremonie që është mbajtur në varrezat e qytetit afër Xhamisë së vjetër në Podujevë.

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë se të gjithë ata që kanë punuar dhe vepruar me Besnik Restelicën e kanë shkruar historinë e lavdishme të Kosovës.