2 perditesime
20:15

Hoxhaj ia premton një ministër Kaçanikut

Prishtinë, 7 shkurt 2021 - Kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj ka mbajtur tubim elektoral në Kaçanik, ku ka prezantuar Planin e Rimëkëmbjes.

Hoxhaj ka thënë se dhimbja për ish-liderët e UÇK-së, Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin është kthyer në forcë dhe vullnet për PDK-në.

"Ju mund të pyesni se pse keni lënë emrin "Rimëkëmbje". Për t'iu treguar të gjithëve se kush e merr në këmbë Partinë Demokratike të Kosovës ne e ngritim në këmbë dhe e ngritim shtetin e Kosovës. Rimëkëmbja është politike, arsimore, shëndetësore dhe nuk ka parti që ka program më të qartë se Partia Demokratike e Kosovës. Qytetarët e dinë që kush e voton PDK-në ka votu për katër vjet, kush voton partitë tjerë, voton për dy-tri javë", ka thënë ai.

Hoxhaj ka theksuar se me PDK-në në pushtet do të përmbyllet procesi i shtetndërtimit të Kosovës dhe do të ndodhë anëtarësimi në OKB.

"Edhe Qeveria Kurti që ishte shkurti, edhe Qeveria Hoti që ishte koti krejt çfarë kanë bërë kanë izoluar këtë vend, sepse nuk kanë ide dhe vetëdije shtetërore. Dhe disa prej tyre nuk i kanë besuar këtij vendi. Unë kur kam qenë ministër i Punëve të Jashtme dhe kam shkuar nëpër botë për njohjen e Kosovës, më thonin binde një herë kryetarin e opozitës për shtetësinë e Kosovës. Ne jemi partia që do të përmbyllim shtetndërtimin e Kosovës me anëtarësimin e Kosovës në OKB", ka shtuar ai.

Hoxhaj ka premtuar rritje të pensioneve dhe të pagave për të gjitha kategoritë, si dhe ka thënë që në qeverinë e tij për herë të parë një ministër do të jetë nga Kaçaniku.

"Për këto tema e kam ftuar Albin Kurtin me fol në debat, por ai i ikte në debat. Ai nuk mendon për juve, ai nuk ka propozime konkrete. Ai mund të vjen të marshon në Kaçanik, por nuk ka propozime se çfarë do të bëjë për Kaçanik. Me mua kryeministër, për herë të parë Kaçaniku do të ketë ministër në qeveri të vendit.", ka theksuar ai.

18:19

PDK-ja nis tubimin në Ferizaj me video të UÇK-së, Thaçit e Veselit

Me brohoritje UÇK e PDK ka nisur tubimi elektoral i PDK-së në Ferizaj.

Në fillim të këtij tubimi është shfaqur një video me sekuenca nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës e Hashim Thaçi, e në mesin e sekuencave edhe leximi i deklaratës së Pavarësisë së Kosovës.

Në ketë video janë edhe disa deklarata të Kadri Veselit, të bëra gjatë fushatës në zgjedhjet e kaluara.

Avdi Sejdiu, nga organizata e Veteranëve të Luftës, ka thënë se viti i kaluar ishte i rëndë për shkak se dy shtyllat e luftës janë në Hagë, për shkak siç thotë ai, aktakuzave të sajuara, por që sipas tij duhet të kundërvihem me vota të gjithë. Ai ka ftuar pjesëmarrësit që të votojnë PDK-në.

“Agim ti kuje, Ferizajn këtu e ke” kanë qenë thirrjet që nuk kanë lejuar fillimin e fjalimit të kryetarit të Ferizajt, Agim Aliut, për disa minuta. Ai ka thënë se Ferizaj është qytet i shumë heronjve e dëshmorëve. Aliu ka thënë se ishim së bashku edhe pa parti, por edhe tani qe kemi parti jemi së bashku, për ta bërë atë që e kërkon qytetari e Republika e Kosovës.

Enver Hoxhaj, kandidatë për kryeministër nga PDK-ja, tha se videoja që u shfaq në fillim të takimit tregon ”ballafaqim me vështirësi”.

“Unë jam i sigurt se lideri ynë, presidenti liderët e UCK-së, do të përballem me këtë padrejtësi dhe do dalin faqebardhë dhe do kthehen në Kosovë për ta dhënë kontributin e tyre” tha Hoxhaj. Hoxhaj ka thënë edhe njëherë se dhimbjen e 5 nëntorit e ka kthyer në krenari dhe mbështetjes së madhe që do e marrim me 14 shkurt. “Kur pe shoh rreshtin e parë që janë fëmije të veteranëve, po kam përshtypje se po e shoh Hashimi ose Kadrin në sallë ulur.”

Hoxhaj ka premtuar fond prej 5 milionë eurosh për ekonominë. Ai ka premtuar se do e sjellin vaksinën dhe qendrën e vaksinimit në Ferizaj, duke thënë se do e vaksinojnë 70 për qind të populates gjatë vitit 2021.

“Rimëkëmbja nënkupton rritjen e pensionit të veteranëve, në 300 euro. Natyrisht që nuk mund të kthehet kontributi i tyre me pension, por vetëm në shenjë mirënjohje. Ne kemi vendos për çdo familje që aq sa ka dëshmorë, aq pensione me pasë. Për neve si parti politike ata do e marrin edhe pensionin, por do e kenë edhe kontratën e punës. Ne po ashtu jemi parti që në këto zgjedhje hyjmë me programin më të qartë, që është diskutuar me qytetarët kudo”.

Ai tha se sot presidenti serb ka pranuar një letër nga Biden, gjë që sipas Hoxhajt, tregon se PDK-ja ka qenë në anën e drejtë të historisë, ndërsa te tjerët janë në anën e kundërt, duke aluduar në të parin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

13:53

Hoxhaj për “Deutschlandfunk”: Berlini mbetet adresa më e rëndësishme politike në Evropë

Kandidati nga radhët e PDK-së për kryeministër, Enver Hoxhaj, për radion gjermane “Deutschlandfunk”, ka thënë se askush më mirë se Berlini nuk e njeh rrezikun e populistëve dhe retorikës përçarëse.

Ai ka shtuar se për PDK-në, Berlini mbetet adresa më e rëndësishme në Evropë.

“Për radion publike gjermane “Deutschlandfunk”, e cila është radio e preferuar e diasporës sonë në Gjermani, fola për prioritetet tona në këto zgjedhje, për planin ekonomik, për politikën e jashtme, marrëdhëniet me Berlinin, investimet gjermane në Kosovë dhe për tema tjera me interes. Këto zgjedhje janë test i orientimit tonë perëndimor, demokracisë sonë, tregut dhe mediave të lira. Për këtë, qytetarët dhe diaspora jonë duhet të votojnë për PDK-në, e cila është diga e vetme kundër autoritarizmit në Kosovë. Këto zgjedhje janë të rëndësishme edhe për Berlinin se kënd do ta kenë partner në krye të Qeverisë së Kosovës. Askush më mirë se Berlini nuk e njeh rrezikun e populistëve dhe retorikës përçarëse. Për mua dhe PDK-në, Berlini mbetet adresa më e rëndësishme politike në Evropë”, ka shkruar Hoxhaj në Facebook.