Arbëri

Ambasada amerikane i gëzohet njohjes së Kosovës nga Izraeli

 

Ambasada amerikane në Prishtinë i është gëzuar zyrtarizimit të njohjes të Kosovës nga Izraeli gjatë ditës së sotme.

Të hënën, përmes një ceremonie virtuale, ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, Gabriel Ashkenazi, kanë nënshkruar dokumentin ku thuhet se të dyja shtetet vendosin marrëdhënie diplomatike, për të rritur bashkëpunimin në shumë fusha. Dy ministritë kanë nënshkruar memorandum edhe për konsultime politike dhe memorandum për bashkëpunim zhvillimor.