1 perditesime
10:40

Osmani: Kuvendi i Shqipërisë të marrë qëndrim për krimet e Serbisë në Kosovë

Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, gjatë vizitës në Shqipëri ka takuar kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçin.

Osmani, njëherësh edhe kryetare e Kuvendit të Kosovës, ka kërkuar nga homologu Ruçi që Kuvendi i Shqipërisë të marrë qëndrim për krimet e Serbisë në Kosovë.

“Duhet ndiqet shembulli i Kuvendit të Kosovës, i cili ka miratuar një Rezolutë, me të cilën kërkohet dënimi i gjenocidit serb në Kosovë. Sot dialogu me Serbinë është ende i pambyllur ne jemi të vendosur që të dialogojmë vetëm për njohjen e ndërsjellë, duke respektuar integritetin territorial dhe sovranitetin e shtetit, duke e njohur dhe pranuar paprekshmërinë e territorit, rregullimin kushtetues dhe nivelin e organizimit politik. Kosova nuk mund ta shpërblejë Serbinë me territor të saj e as me koncesione të tjera, për politikën gjenocidale që Serbia kishte ndaj nesh. Serbia duhet të pendohet, të kërkojë falje e të dënohet. E jo të shpërblehet”, ka deklaruar Osmani.

Më tej, Osmani ka theksuar rolin e Kuvendit të Kosovës në bashkëpunimin me atë të Shqipërisë, ndaj ka kërkuar mbështetjen dhe ndarjen e përvojave në procesin e integrimit evropian.

“Duhet ta rrisim bashkëpunimin dhe bashkërendimin ndërmjet të të dy Kuvendeve në funksion të shkëmbimeve ndërparlamentare dhe zhvillimit të diplomacisë parlamentare”, është shprehur ajo.

08:09

Osmani vazhdon vizitën në Shqipëri, në mesditë mban fjalim në Kuvend

Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, do të vazhdojë sot vizitën zyrtare në Shqipëri, teksa në mesditë do të mbajë edhe një fjalim në Kuvendin e Republikës së Shqipërisë.

Pas takimit të djeshëm me presidentin Ilir Meta, sot do të takohet me kryeministrin Edi Rama, pastaj kreun e opozitës Lulzim Basha, kreun e Kuvendit Gramoz Ruçi dhe kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj.

Në orën 12:30, u.d. presidentes së Kosovës, Osmani, do të mbajë fjalim në Kuvendin e Republikës së Shqipërisë.