Arbëri

Haradinaj-Stublla kërkon të vizitojë lokacionet e varrezave masive në Serbi

Haradinaj-Stublla kërkon të vizitojë lokacionet e varrezave masive në Serbi
 

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka bërë kërkesë zyrtare për të realizuar të shtunën, me 21 nëntor, një vizitë në lokacionet e varrezave masive ku ditëve të fundit u gjetën trupa që dyshohet të jenë të shqiptarëve të vrarë nga forcat serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Disa ditë më parë, në Kizhevak të Serbisë u gjetën mbetje mortore që dyshohet të jenë të shqiptarëve të Kosovës. Megjithatë, institucionet e shtetit ende s’kanë pranuar ndonjë vendim nga autoritetet serbe se si duhet të veprohet tutje.