5 perditesime
22:04

Jakupi: Trumpi nuk e di ku është Kosova

Artisti kosovar Gani Jakupi ka folur edhe për thirrjet që u ka bërë lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, shqiptarëve në SHBA që ta votojnë Joe Bidenin në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së më 3 nëntor.

Ai ka thënë se Kurti ka folur si kryetar i një lëvizje dhe në emër të vetes. Por ai ka shtuar se presidenti i SHBA-së, Donald Trump, nuk e di as se ku është Kosova. Jakupi ka shtuar se për Trumpin, Kosova ishte thjeshtë si pjesë e një fushate elektorale, por që ka shkuar huq.

Sa për kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, Jakupi ka thënë se ai mund ta fusë në ram foton në Shtëpinë e Bardhë pasi më nuk do ta shohë as nga trotuari në rast se fiton Trumpi.

“Albin Kurti momentalisht nuk është në pushtet është kreytar i një lëvizje. Edhe si i tillë nuk flet në emër të Kosovës, flet në emër të vetvetes dhe lëvizjes së tij. Donald Trumpi nuk e di ku është Kosova, ta themi më së thjkeshti. E Hoti le ta fusë në ram atë fotografi të vizitës në Shtëpi të Bardhë, pasi nëse fiton Trumpi, ai nuk do ta shoh Shtëpinë e Badhë as prej trotuari. Nuk i intereson Trumpit Kosova, i ka vyjtë për kampanjë elektorale, si ka dal ashtu si ka mendaur. Nuk ka mundur të nxjerrë asgjë, në fund të fundit asnjëri nuk i ka marrë seriozisht. Është kaq qesharake, kjo e ashtuquajtur marrëveshje, kanë bërë hajgare, nuk e di për Kosovë, por në Serbi po edhe pse thojshin që ka fituar Serbia më shumë nga kjo marrëveshje. I vetmi rrezik me Trumpin është se ai ndonëse nuk e di ku është Kosova, ai e di një gjë shumë mirë se ku i ka ushtarët e vet. Do të bëjë ç‘mos me i tërheq ata. E treta është se politika ne shqiptarët na ka halit pak, mendojmë që amerikanët merren shumë me ne. Kemi miq në Amerikë fatmirësisht, kemi lob shqiptar atje, por për Amerikën në përgjithësi jo vetëm për Trumpin, nuk jemi kërkushi, as zero majtas. Nuk mbajnë inati edhe me pas thënë një burrështeti”, ka thënë Jakupi në DESKUN në KTV.

Ai ka shtuar se emisari special i SHBA-së për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, është person që ka bërë thirrje për aktivizimin e të djathtës ekstreme në Evropë.

“Po e harrojmë që Grenelli i dashur është njeri që ka deklaruar publikisht që do të punojë dhe do të mundohet në forcimin e të djathtës ekstreme në Evropë. Me këto fjalë deklarativisht. Se çfarë pozite do të ketë nëse fiton Trumpi, nuk e di, Trumpi është i paparashikueshëm”, ka thënë Jakupi.

21:42

Jakupi: Arti është politikë

Artisti Gani Jakupi në emisionin Desku në KTV ka thënë se arti është politikë, por edhe politika është art.

“Është art në njëfarë mënyrë, që vjen prej latinishtes - aftësi, në fund të fundit. Duhet njëfar arti edhe në politikë, por unë e kisha bërë pyetjen edhe arti a është politikë? Arti është politikë”, thotë Jakupi.

E se pse arti është politikë ai e tregon edhe përmes një anekdote.

"Po të përgjigjem me një anekdotë. Kur e përgatitsha GranFestin, festivalin e romanit grafik në Kosovë, në një takim me përgjegjësin e Ambasadës amerikane për çështje kulturore në Kosovë. Nuk e di cili ishte misioni i tyre, sepse ai thoshte ne nuk investojmë në kulturë. Ai ishte i interesuar për projekt, erdh, por njëkohësisht më thoshte por ne nuk investojmë në kulturë. Atëherë i thash: z. Richard May, Mickey Mouse është politikë, ja nisi me kesh. Çdo gjë në art është politikë. Çdo gjë në jetë është politikë”, thotë Jakupi.

Ai thekson se sa herë që krijon diçka është një deklaratë politike, se t’i je për një opsion politik, opsion social, intelektual, sepse fundi i fundit politika është ajo që e administron jetën tonë publike.

21:35

Jakupi: Spanjollët e dinë se ta krahasojnë Kosovën me Katalonjën është si të vetëplagosen

Artisti Gani Jakupi thotë se politikanë spanjollë e dinë që të tërheqin një paralele mes Kosovës dhe Katalonjës është njëjtë si të plagosin veten në këmbë.

Ai ka thënë për DESKUN në KTV se Spanja nuk ka llogari të hyjë në krahasime të tilla, pasi i bie të krahasohet ajo me Serbinë.

“Më tepër e kanë përmend politikanët tanë sesa spanjollët. Spanjollët e dinë që me thënë se Kosova është e njëjtë me Katalonjën është si të qëllosh veten me armë në këmbë. Nuk kanë hesap ata të hynë në këtë krahasim, pasi në Katalonja nuk është bërë çfarë është bërë këtu. I bjen të pranojë gati që Spanja të jetë si Serbia. Edhe një politikan kur u shpall pavarësia e Kosovës, një politikan katallan tha se Kosova e Katalonja nuk kanë asgjë të përbashkët. Veç se Madridi gjithnjë po i përngjanë më tepër Beogradit. Vërtetë katallanët, janë si sllovenët njëfarë kohe në ish-Jugosllavi. Janë shumë pragmatik, biznesmenë, shtëpitë botuese kryesore në gjuhën spanjolle janë në Barcelonë. Banka më e fortë është në Barcelonë, këta lypshin një ndarje më ekitative të pushtetit. Në vitin 2010 e përmenda për atë statusin që e kanë bërë, është pranuar ai status. Partido Popular e ka parë që është momenti me shfrytëzu nacionalizimin spanjoll. E sheh gjithmonë si rrezik Katalonjën, e kanë të njëjtin kompleks qysh e ka pasur Serbia ndaj sllovenëve. Neve na urrejshin e dojshin me na heq, por më tepër e urrejshin Slloveninë pasi e dinin se mundet pa ta. Është kompleks. E kanë shfrytëzu e kanë bërë një peticion me 1 milion nënshkrime me rrëzu këtë status”, ka thënë Jakupi për DESKUN në KTV.

21:19

Jakupi: Politika në Kosovë para paraqitjes së VV-së ka qenë “family business”

Artisti kosovar Gani Jakupi, ka thënë se politika e Kosovës para ardhjes së Lëvizjes Vetëvendosje ka qenë si biznes familjar.

Ai ka treguar edhe se si ju ka ridefinuar spanjollëve atë se çfarë është zemra e Serbisë, duke aloduar në atë se si Serbia e paraqet Kosovën si zemër të saj.

“Ia kam ridefinuar spanjollëve çfarë është zemra e Serbisë. E kam marrë një metaforë të thjeshtë. Zemra është pjesa thelbësore e trupit. Me mujt me funksionu dhe pjesa tjetër e trupit vyen aorta, po jo. Autostrada që shkon prej Beogradi mbërrin në Nish devijon dhe shkon në jug të Serbisë e në Maqedoni e nuk shkon te zemra e saj. Në Kosovën nuk jam interesuar për një arsye të thjeshtë. Deri me paraqitjen e VV-së ka qenë gjithmonë si ‘family business’. Politika ka qenë si ‘family business’. Janë marrë vesh ndërmjet vete qysh po i ndajmë gjërat, cila mu e cila ty, kush më shumë e kush më pak. Nuk po bëjë propagandë për VV-në. Por besoj është shumë e shëndetshme, jo vetëm për Kosovën, por edhe për LDK-në apo çfarë do të mbes nga ajo, apo për PDK-në që të shndërrohet në një parti të vërtetë politike, pasi kuadro ka, nuk po flas për mentalitetin e udhëheqësve të partisë, por kanë potencial. Në njëfarë mënyre i kanë sha sa kanë mujt VV-në e tash duhet të bëjnë edhe politikë ama politikë të vërtetë. Është shumë mirë me e kritiku VV-në, por duhet argumente, duhet të jetë kritikë e vërtetë, e jo vetëm me sha e fye”, ka thënë Jakupi në DESKUN në KTV.

21:04

Jakupi refuzoi t’i vizatonte skenat e luftës së Kosovës

Artisti Gani Jakupi ka thënë se ka refuzuar t’i vizatojë skenat e luftës së Kosovës, pasi ishin shumë të dhimbshme për të. Për DESKUN në KTV ai ka thënë se vizatimi për të ishte sikur të përjetonte sërish ato skena.

Ai madje ka treguar se edhe një francez ka refuzuar t’i vizatojë ato, për shkak se ishte tepër e rëndë për të.

“E kisha një fotograf argjentinas me mua. Ka pasur edhe një pasojë. Kam hyrë në kontakt edhe me zv/drejtorin e AP-së, kam bërë miqësi edhe me fotografin e njohur Ron Haviv, veçanërisht i njohur në Ballkan pasi ishte i vetmi që e kishte fotografuar Arkanin. Arkani në kohë të vet kishte dhënë shpërblim 1 milion dollarë për kokë të tij. Kam intervistuar edhe disa të tjerë. Më tepër është roman grafik që e trajton gazetarinë në kushte të pasluftës. E prapavija është Lufta e Kosovës. Kthimi në Kosovë është më autobiografik. Kam parë gjëra në atë vjet që nuk kam qejf me i ripërjetu. Me i shkruajt ishte e dhimbshme, i kam shkruar dhjetë vjet më vonë. Me i vizatu është gati s’i t’i përjetosh edhe njëherë ato ngjarje. Kjo ishte arsyeja pse kam refuzuar të vizatojë. I kam refuzuar disa vizatues, pasi nuk më bindte aftësia e tyre ekspresive. Më ka refuzuar një tjetër, që s’po them se është më i miri, por për qejfin tim është më tërheqës, një francez. Pas një viti ka thënë s’po mundem, ka thënë është tepër e rëndë për mua. Se nime është shumë ekspresiv, por është edhe i ndjeshëm si person, tha po e shoh që është shumë e dhimbshme e tepër e fortë”, ka deklaruar Jakupi.

21:00

Jakupi: Arrita ta intervistoja Menoyon, kryeprotagonistin e revolucionit kuban

Artisti Gani Jakupi në emisionin Desku në KTV ka treguar se sa fascinuese ishte që ta intervistonte kryepersonazhin e librit të tij, Eloy Gutierrez Menoyo, kryeprotagonist i revolucionit kuban.

“Kur ka qenë revolucioni kuban dy ushtri kanë luftuar kundër diktatorit, ajo i Fidel Castros dhe ushtria e një djali të refugjati spanjoll, Eloy Gutierrez Menoyo. Këto dy ushtri e kanë pasur të njëjtën forcë, të njëjtin numër të njerëzve dhe kanë pasur edhe të njëjtën peshë. Menoyo ka qenë i pari që ka hyrë në Havanë”, ka thënë Jakupi. “Kur e kam parë një fotografi të William Alexander Morganit, nuk mund të besoja se një janki, një amerikan jo vetëm që ka marrë pjesë në luftën kundër Batistës, që ka qenë pjesë e revolucionarëve por që edhe ka mbërri në gradën komandant. Ka qenë kjo grada më e lartë në ushtrinë rebele kubane”.

Tutje Jakupi shton se aty veç Menoyo edhe Fidel Castro kanë qenë kryekomandantë, kurse Che Guevara e Morgani komandantë.

“Ka qenë graduale. Në fillim kam shkruar një storje aksionale, aventureske. Pasi e kam nënshkruar kontratën jam takuar me një gazetare që mka treguar që bashkë protagonisti i kësaj storje Menoyo është ende gjallë. edhe është i vendosur në Havanë. Mu duke fascinuese me e takuar personazhin e romanit tënd. Është diçka që nuk e kemi gjithmonë fatin, posaçërisht kur është diçka historike”, shprehet Jakupi. “Prej se kam nisur të punoj në këtë projekt, e derisa e kam dorëzuar gjysma e këtyre personazheve kanë vdekur, në atë kohë. Guevara e Morgani që kanë pasur, njëri është pushkatuar, e tjetrin e kanë quar në kurth. Fidel Castro ishte ende gjallë, vëllau i tij ishte në pushtet po ndërkohë vdiq edhe Castro e disa personazhe të tjerë që i kam njohur mirë dhe që kam qëndruar shumë”.