Arbëri

Mustafa zbulon pas 5 vjetësh letrën e BE-së me zotimin se Asociacioni nuk do të ketë kompetenca ekzekutive

 

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka zbuluar një letër që e kishte marrë më 24 gusht 2015, një ditë para nënshkrimit të Marrëveshjes mbi Parimet e Përgjithshme të Asociacionit, nga tashmë ish-Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Frederica Mogherini, ku ishte siguruar se Asociacioni i komunave me shumicë serbe nuk do të ketë kompetenca ekzekutive.

Mustafa thotë se nuk ka dashur ta zbulojë këtë letër, edhe pse siç tha ai përmes një shkrimi në Facebook, është akuzuar shpesh dhe pabazë.