21:39

Sërish tërmet në Shqipëri

Toka është lëkundur sërish dhe sërish lëkundjet janë ndjerë në Lushnjë.

Më herët sot një tërmet me magnitudë 3.5 ra në Lushnjë.

Ndërsa lëkundjet që u regjistruan pak më parë ishin me magnitudë 4, ndërsa thellësia 5 km, raporton TCh.

Lëkundjet janë regjistruar në orën 21:21 ndërsa të shumtë janë qytetarët që raportojnë se i kanë ndjerë ato.

 

08:10

Lëkundje të njëpasnjëshme në Shqipëri, tërmeti më i fuqishëm 4.6

Gjatë natës në Shqipëri janë regjistruar 6 lëkundje tërmeti.

Lëkundja më e fuqishme ishte me magnitudë 4.6 të shkallës rihter dhe u ndje në disa zona si: Tiranë, Elbasan, Durrës etj, njofton tch.

Ndërkohë lëkundjet e tjera ishin të lehta me magnitudë: 3.0; 2.9; 3.1; 2.6 të cilat nuk janë ndjerë por janë kapur nga matësit e tërmeteve. Kujtojmë që lëkundjet e tërmetit me magnitudë 4.6 të shkallës rihter kishin epiqendrën 10 km në verilindje të Lushnjes dhe se këto lëkundje kishin thellësi prej 2 kilometrash.

Tërmetet po ndodhin në një epiqendër të re, ndërsa një vit më parë Shqipëria u godit nga dy tërmete të forta, njeri në 21 shtator me force 7.4 ballë me epiqendër Hamallaj dhe tjetri me forcë më të madhe më 26 nëntor me epiqendër në det përballë Durrësit që shkaktoi dhjetëra viktima dhe me mijëra banesa të shkatërruara.