Arbëri

VV-ja e quan pafytyrësi të Thaçit deklarimin e fundit për Asociacionin

VV-ja e quan pafytyrësi të Thaçit deklarimin e fundit për Asociacionin
 

Lëvizja Vetëvendosje e ka quajtur pafytyrësi të presidentit Hashim Thaçin vlerësimin që ia bëri ai si të rrezikshme e të dëmshme idesë që Asociacioni i komunave me shumicë serbe të diskutohet me Serbinë në Bruksel të enjten.

Sot gjatë ditës, presidenca kërkoi nga Kuvendi i Kosovës që urgjentisht të votojë një rezolutë që ia ndalon kryeministrit Avdullah Hoti negocimin e çështjeve të brendshme të Kosovës dhe temave që rrezikojnë rendin e brendshëm shtetëror. Përmes një komunikate për media, Thaçi hapjen e temës së Asociacionit e ka konsideruar gabim të madh e shumë të rrezikshëm të Qeverisë së Kosovës.