Arbëri

Në dy ditët e ardhshme moti në Kosovë do të jetë i vranët e me shi

Në dy ditët e ardhshme moti në Kosovë do të jetë i vranët e me shi

Sipas Institutit Hidrometoroligjik të Kosovës, në vendin tonë gjatë dy ditëve të ardhshme, më 5 e 6 gusht, moti do të jetë kryesisht i vranët, i shoqëruar me reshje shiu dhe shkarkime rrufesh.

Kjo gjendje meteorologjike që do të përfshijë vendin gjatë dy ditëve të ardhshme është pasojë e prezencës së masave të ajrit me presion të ulët atmosferik. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 14-16 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 22-24 gradë Celsius. Indeksi UV do të jetë i ulët deri mesatar. Kushtet biometeorologjike do të jenë të mira, po ashtu edhe kushtet agrometeorologjike paraqiten të favorshme , përpos në disa lokalitete të kufizuara, ku ka mundësi të ketë stuhi.