9 perditesime
18:48

Kurti: “Presidenti është hajn”

Ish-kryeministri Albin Kurti e ka quajtur presidentin e Kosovës hajn.

“Javën e kaluar presidenti ka ngritur një dilemë. Dilemën se a është hajn apo nuk është hajn”, tha Kurti.

“Një qytetar i ri, mbase student, nga ky shesh e quajti presidentin hajn, ama pa ia përmendur emrin. Mirëpo truprojat private të tij e ditën që e ka fjalën për presidentin. Prandaj edhe iu vërsulën qytetarit student. Ne nuk kemi ende prokurori të guximshme që do ta vërtetonte hajninë e presidentit”, tha Kurti.

“Presidenti është hajn, por jo edhe jo shumë gjatë, edhe ndonjë muaj, ai do të shkojë dhe nuk do të mund të vjedhë më. Ashtu sikurse sot që Njazi Thaçi nuk mund të vjedh në KEK e Bedri Istrefi në Telekom”, u shpreh tutje ish-kryeministri.

Kurti tha se “ne nuk e kemi pranuar vendimin e Kushtetueses sepse ishte i padrejtë”.

“Thaçi në orën 1 pas menate shantazhonte deputetët. Kjo qeveri me vota të kontrabanduara është zgjedhur për të bërë dëme e jo punë”, tha Kurti.

18:45

Kurti për rrëzimin e Qeverisë: Ata që e kanë kapur shtetin, u kapën së bashku

Ish-kryeministri Albin Kurti, tha se e mira dhe e drejta mund të vonojnë, por ato vijnë.

Në fjalimin e tij në manifestimin e VV-së, të premten pasdite në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, tha se qeverisja e tij e mirë u ndërpre, “sepse ata që e kanë kapur shtetin nga të gjitha anët, u kapën së bashku”.

“Më 6 tetor e 3 shkurt, ne e çliruam politikën, por e patë se si reaguan regjimi i vjetër dhe kapësit e shtetit. E patë se si presidenti i zgjedhur me vota të kontrabanduara në Kuvend u vërsul për të rrëzuar qeverinë. Në VV ai nuk ka bashkëpunëtorë, por gjeti në LDK, e cila braktisi qeverisjen e mirë dhe tash janë të gjithë së bashku në një qeveri koti dhe që për kumbarë e kanë presidentin. Dhe mirë që janë bashkë, pasi që 20 vjet janë bashkë në vjedhje e zhvatje”, tha Kurti.

18:31

Kurti: Pas çlirimit nga okupatori i jashtëm erdhi një sundim nga brenda

Ish-kryeministri dhe lideri i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, tha se edhe 21 muaj të humbur janë shumë, porse 21 vjet janë të pafalshëm.

Kaq ka Kosova që është çliruar nga Serbia, për çka edhe u mbajt manifestimi i Vetëvendosjes, të premten në Prishtinë. U shënua edhe 15-vjetori i themelimit të VV-së.

“Dua të filloj me një falënderim për secilin prej jush që keni ardhur këtu për këtë ngjarje, por edhe ata që na ndjekin përmes ekraneve, po ashtu edhe diasporën. Para 21 vjetësh, këmbësoria e NATOS-s hyri në Kosovë, duke shënuar fundin e luftës dhe çlirimin e Kosovës. Sot kujtojmë dhe festojmë këtë liri që e fituam me gjakun e ushtarëve tonë, me luftën e UÇK-së dhe me sakrificën e gjeneratave të tëra. Sot e kujtojmë edhe gjenocidin, vrasjen e mbi 13 mijë civilëve, zhdukjen po ashtu, përdhunimet masakrat e dëbimin e masiv, djegiet dhe gjymtimin e ekonomisë e infrastrukturës. Sot i jemi falënderues NATO-s”, tha Kurti para të pranishmëve.

Më pas foli edhe për periudhën e pas përfundimit të luftës.

“Pas çlirimit nga okupatori i jashtëm erdhi një sundim nga brenda, njëherë përmes UNMIK-ut, e më pastaj përmes një kaste të politikanëve. Kemi një shtet të cilin politikanët e pasuruar përmes korrupsionit bëjnë jetën e të pasurit në një shtet të varfër dhe një sistem gjyqësor ku blihet drejtësia dhe pastrohen kriminelët”, u shpreh Kurti.

Ish-kryeministri, Albin Kurti, para turmës së mbledhur në sheshin “Skënderbeu”, ka folur edhe për 15 vjetorin e themelimit të Vetëvendosjes. Ka kujtuar edhe parullën me të cilin hodhi hap kjo parti në skenën politike.

“Jo negociata, Vetëvendosje”, ishte parulla e kërkesës sonë të qartë politike për shtet të pavarur e sovran, që nuk negocion me Serbinë për çështjet e brendshme. Ishim gjithmonë për një shtet që vetëvendos për qytetarët e vet. Për 15 vjet kemi pasur shumë pengesa e sfida, kemi marshuar qindra herë për atë që besojmë se është e drejtë e e dimë që është e vërtetë. Kanë rrahur e lënduar mijëra prej nesh, kanë burgosur e malltretuar qindra prej nesh, e kanë vrarë disa prej nesh, në mesin e tyre Astrit Deharin që e vranë në burg, po ashtu, Monin e Arbenin”, tha Kurti.

Kurti tha se kanë bërë gjithnjë rezistencë brenda e jashtë institucioneve të Kosovës.

“Në opozitë kemi marshuar e protestuar kundër padrejtësive, por edhe kemi adresuar probleme e korrupsionit, shtetit të kapur e varfërisë. Jemi bashkë edhe për një president që do të na përfaqësojë të gjithëve. Disa familje kanë kapur të gjitha institucionet. Duam shtet që punon për qytetarin. Më 6 tetor ka ndryshuar politika e qeveria. Nuk do të kthehemi kurrë para 6 tetorit, në politikën e vjetër të gënjeshtrave. Nuk kthehemi para 6 tetorit sepse kemi parë se qeverisja e mirë është e mundur, luftimi i korrupsionit është i mundur, bordet politike mund të jenë pa familjarë, kemi parë se Kosova mund të bëhet shtet normal e që punon për të gjithë, kemi parë që ndryshimi është i mundur”, u shpreh tutje kreu i Vetëvendosjes.

18:17

Haxhiu: Nuk duam qeveri koti, duam qeveri Kurti

Ish-ministrja e Drejtësisë nga Lëvizja Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, duke vlerësuar aktivitetin e kësaj partie prej që kur është themeluar para 15 vitesh, ka bërë thirrje për zgjedhje.

“Përball nesh patëm individë e grupime që morën vendime në kundërshtim me kërkesat e qytetarëve tanë, ata zhvatën pasurinë e Kosovës. Hajnat në burg, por hajnat shkojnë në burg vetëm kur qeveris Lëvizja Vetëvendosje”, tha ajo.

Sipas Haxhiut, opozita për VV-në, ishte gjithmonë rezistencë.

“Nuk i frikësuam e as nuk mundën të na shantazhojnë. Pas çdo përballje dolëm edhe më të fortë”, u shpreh Haxhiu.

Haxhiu ka thënë se zgjedhjet e vitit 2019, ishte fillim i një ndryshimi që nuk mund të ndalet.

“Kjo qeveri koti do të zgjasë shumë pak”, tha tutje Haxhiu.

Haxhiu tha se Qeveria Kurti ka dëshmuar se mund të qeverisë ndershëm.

“Qeveria Kurti ishte e qytetarëve, por nuk iu përshtat atyre që janë rrënues të këtij shteti”, tha Haxhiu, duke shtuar se “tash Kosova drejtohet nga një qeveri ilegale e nga një kryeministër i Hashim Thaçit”.

“Qeveria koti po drejtohet nga një kryeministër helaq”, u shpreh ajo, derisa turma brohoriste “Hashim hajni”.

“Nuk duam qeveri koti, duam qeveri Kurti”, përfundoi ajo.

18:07

Arben Vitia: I duam të vendosurit

I ftuar në skenë për të marrë fjalën, si “ministri më i dashur dhe hero përball pandemisë”, Arben Vitia, tha se Qeveria Kurti, ku bënte pjesë edhe ai, tregoi guxim dhe bëri punë të madhe.

Ish-ministri i Shëndetësisë, Vitia, në manifestimin e VV-së që po mbahet në Prishtinë për 21-vjetorin e çlirimit të Kosovës dhe 15-vjetorin e themelimit të Lëvizjes Vetëvendosje, u shprehu falënderime të gjithëve që luftuan pandeminë e koronavirusit, nga mjekët e deri te vullnetarët.

Foli edhe për Vetëvendosjen.

“I duam të vendosurit. Të vendosurit e vullnetit, ata që vullnetshëm të parët shtrijnë dorën. I duam vullnetarët, sepse ata nuk i duan falënderimet, ata motor të lëvizjes kanë ndihmën që japin”, ka thënë Vitia.

17:47

Bogujevci: Ende nuk i kemi hequr pengesat që po dëmtojnë aspiratën tonë, së shpejti shkojmë në zgjedhje

Deputetja e Vetëvendosjes, Saranda Bogujevci, para turmës së mbledhur kujtoi çlirimin e Prishtinës e themelimin e Lëvizjes Vetëvendosje. Po ashtu, ajo ka brohoritur para turmës se së shpejti vendi do të shkojë në zgjedhje.

“Po në këtë ditë të çlirimit, lindi edhe Lëvizja Vetëvendosje. Jam me fat dhe e nderuar të jem pjesë e saj”, u shpreh Bogujevci.

Deputetja, ka kujtuar edhe të mbijetuarit e luftës në Kosovë, në mesin e tyre, edhe familjarë.

“Ka plot arsye sot për të festuar, por nuk po mundemi. Kemi dhënë shumë po nuk jemi aty ku natyrshëm do të duhej të ishim. Për ta gëzuar lirinë do të duhej ta ndërtonin një shtet të fortë, e demokratik sikur vullneti i shumicës sonë. Na dhemb çdo ditë që ende nuk kemi mundur me i heq pengesat që po dëmtojnë aspiratën tonë. Së bashku mund ta ndryshojmë vendin tonë. Nuk guxon askush të shkel mbi demokraci, mbi sovranin e mbi qytetarët e këtij vendi. Forca për të vazhduar përpara është bashkimi ynë në shesh, ata që duan të ecin përpara”, u shpreh Bogujevci, derisa qytetarët brohoritnin “Duam Zgjedhje”.

Bogujevci, u ka thënë qytetarëve se “së shpejti do të shkojmë në zgjedhje”.

“A doni zgjedhje”, pyeti qytetarët ajo derisa turma brohoriti “Duam zgjedhje”.

Pas këtyre fjalimeve, Grupit “Troja” ka nisur performancën para turmës.

17:41

Abazi: Shqipëria ndien se Lëvizja ua ka fituar zemrën shqiptarëve kudo

Veprimtari i VV-së në Shqipëri, Bojken Abazi, ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje humbi pushtetin, por vetëm përkohësisht.

Ai në manifestimin që po mbahet në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, tha se VV-ja tashmë është më e rritur dhe e zgjeruar në të gjitha trojet shqiptare.

“E gjithë Shqipëria i kishte sytë nga Kosova këtë pranverë. Shqipëria e kuptoi se VV-ja e humbi pushtetin, por vetëm përkohësisht. Shqipëria ndien se Lëvizja ua ka fituar zemrën shqiptarëve kudo, në Shqipëri, Maqedoni, Medvegjë e kudo në diasporë”, tha Abazi para të pranishmëve.

Ai shtoi se bashkë, në Shqipëri e Kosovë, shpejt do të ketë arsye për festa të tjera. Paralajmëroi fitoren e radhës të VV-së.

“Bashkë do të çojmë para përpjekjen çlirimtare, bashkë do të ndalim çdo plan që na copton, bashkë do të fitojmë e bashkë do të festojmë”, tha Abazi.

17:27

Aliu: VV-ja qëndroi gjithnjë pranë popullit të vjedhur e të vuajtur

Deputeti Liburn Aliu, para turmës së mbledhur të mbështetësve të Lëvizjes Vetëvendosje, tha se sot është tubim i dyfishtë. Për Ditën e Çlirimit të Prishtinës, dhe 15-vjetorit të themelimit të VV-së.

“Jemi popull kryengritës që nuk heq dorë nga liria e tij”, tha ai.

Aliu tha se brenda një viti, kur edhe u themelua, VV-ja ka bërë qindra aktivitete.

“Sot jemi shumëfishuar e jemi të parët, po bëhemi më shumë se gjysma e popullit”, tha Aliu.

Aliu para qindra qytetarëve, tha se “dashurinë për popullin e vjedhur e të vuajtur”, VV-ja gjithmonë e ka pasur.

“Duke qëndruar para qytetarëve populli e kupton se Lëvizje do të thotë të bësh ndryshim të thellë”, tha ai.

17:15

Me himnin kombëtar, nis tubimi i Vetëvendosjes

Me himnin kombëtar, Lëvizja Vetëvendosje ka nisur tubimin e sotëm në sheshin “Skënderbeu”. Himni, është këndur drejtpërdrejt.

Ndërkohë, në turmën e mbledhur janë dëgjuar brohoritjet “Duam zgjedhje”, dhe “Me hajna, nuk ka shtet”.

16:36

Qytetarët fillojnë të mblidhen për manifestimin e VV-së, Zemaj tërheq vërejtjen për rrezikun që mund të sjellë

Qytetarë nga vende të ndryshme kanë nisur të zënë pikat në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, për ku është thirrur sot manifestim nga Lëvizja Vetëvendosje.

Manifestimi do të nisë në orën 17:00, ndërkohë që VV-ja pret të jenë mbi 10.000 qytetarë.

VV-ja e ka thirrur këtë manifestim për të shënuar 21-vjetorin e çlirimit të Kosovës dhe 15-vjetorin e themelimit të Lëvizjes.

Ka mohuar të jetë protestë për ndodhitë e fundit në skenën politike.

VV-ja ka shënjuar pikat në shesh qysh më herët, kur mbajti “testet për protestë” dhe ka ftuar për mbajtje të distancës.

Ndërkohë, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka paralajmëruar rrezikun që mund të sjell ky tubim në përhapjen e koronavirusit.

Ai përmes një postimi në Facebook, ka thënë se shpreson që ky tubim të mos ketë efektin e ndeshjes së Ligës së Kampionëve ndërmjet Atalantas dhe Valencias, që besohet se i kontribuojë shpërthimit të virusit në Itali dhe më gjërë.

“Të nderuar qytetarë, të vazhdojmë të jemi të kujdesshëm!

Të mendohet vetja mbi Zotin, e të paushallizohet mundësia e infektimit me virusin Covid-19, pandemi kjo më e madhe që ka goditur ndonjëherë botën, sikurse të injorohen këshillat e mjekëve dhe ekspertëve të shëndetësisë që çdo ditë porosisin që ne të mbajmë distancën sociale, është e njëjtë sikurse një amator i papërvojë t’ia mësyjë e të ec me majat gishtave të këmbëve në tel. Kjo, sa do të ishte e mundur aq edhe e rrezikshme për të arritur në finish. Pardje, miqtë tanë të ambasadës së SHBA-së dhanë paralajmërimin se: ‘Tubimet në numra të mëdhenj mund të shndërrohen në super-ngjarje të përhapjes së COVID-19’. Njëjtë e thonë çdo ditë dhe mjekët tanë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës. Virusi transmetohet nga njëri tek tjetri. Nëse organizohen tubime të qytetarëve, do të ishte pretekst të shkaktohej një dergje e madhe nga virusi. Dashtë Zoti të mos përsëritet rasti i 19 shkurtit që ndodhi në stadiumin San Siro në Milano të Italisë, ku u infektuan me koronavirus 40.000 tifozët, si rezultat i kontakteve në mes tyre, të cilët e kishin ndjekur ndeshjen e futbollit Atalanta – Valencia”, ka shkruar Zemaj.