Arbëri

IHMK: Nga enjtja s’do të ketë reshje të shiut

IHMK: Nga enjtja s’do të ketë reshje të shiut

IHMK-ja përmes një njoftimi ka bërë të ditur se që nga e enjtja do të ndalen reshjet e shiut në Kosovë.

“Java e parë e muajit qershor vazhdon me kushte po thuajse të ngjashme meteorologjike, për sa i përket temperaturave dhe reshjeve. Mirëpo nga dita e mërkurë parashihen masa të ngrohta të ajrit të cilat do të vijnë nga jugperëndimi i kontinentit, duk bërë që grafiku në fushat termike të shënoj rritje në të dy vlerat ekstreme. Një qershori është dita kur fillon stina e verës meteorologjike, kështu që ditët parashihen të jenë më të gjata dhe më të nxehta, ndërsa nga dita e enjte reshjet do të pushojnë për të vazhduar javën tjetër, por me intensitet më të dobët në sasi”, bëhet e ditur përmes një komunikate për media.