Arbëri

Kroacia vazhdon ta mbështesë liberalizimin e vizave për Kosovën

Kroacia vazhdon ta mbështesë liberalizimin e vizave për Kosovën

Kroacia po vazhdon ta përkrahë liberalizimin e vizave për Kosovën, ka thënë ambasadorja e Kroacisë në Kosovë, Daniela Barishiq.

Ajo të premten është takuar me ministrin në detyrë të Integrimit Evropian, Blerim Rekën, i cili teksa e ka falëndëruar bllokun evropian për ndihmën e parë emergjente prej pesë milionë eurosh në përballje me pandeminë e koronavirusit, ka kërkuar që presidenca kroate e Bashkimit Evropian ta përkrahë dhe ta shtyjë përpara edhe liberalizimin e vizave, bëhet e ditur përmes njoftimit për shtyp të ministrisë së Integrimit, transmeton KOHA.
Kroacia aktualisht mban presidencën rotative të Bashkimit Evropian.