23:11

Serweri rreth qasjes së SHBA-së ndaj Kosovës: Më lehtë të thyhet rezistenca e mikut, sesa e kundërshtarit

Serwer, në emisionin “Desku” të KTV-së ka thënë se fakt është që “Thaçi nuk mund ta japë Mitrovicën veriore e as Vuçiqi pjesën më të madhe të Preshevës, nuk e besoj se ka marrëveshje”.

“Porse çfarë të fortët po bëjnë është që po insistojnë të nxjerrin diçka dhe t'ua fusin me zor të tjerëve, gjë që po bëhet me heqjen e taksës - tek u bënin presion njerëzve që ta hiqnin”, ka thënë ai.

Tërë këtë gjendje ai e ka cilësuar si bullizëm diplomatik.

E për të, kjo gjë “nuk bëhet dot me miqtë e Amerikës, porse Amerikës i duket më lehtë ta thyejë rezistencën e mikut sesa të kundërshtarit”.

“Është e qartë se Serbia është nisur nga drejtimi i Kinës dhe i Rusisë. Nuk ka hequr dorë nga ambicia evropiane, porse është duke e kontrolluar me restaurimin e shumë aspekteve të autokracisë”, ka thënë ai.

Analisti Serwer vlerëson se SHBA-ja duhet të përqendrohet më shumë në këtë problem, sesa të rrëzojë një qeverinë e zgjedhur demokratikisht të Kosovës.

Sipas tij, dialogu duhet të shtyhet dhe t'i presë zgjedhjet e Serbisë, që do të duhej të mbaheshin në prill.

“Duhet të ketë qeveri demokratike edhe në Kosovë. E besoj se do të ishte e mençur për Kosovën që ta shtyjë procesin e dialogut deri në nëntor kur ndodhin zgjedhjet në Amerikë”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se nuk ka fitore të lehtë në këtë mes.

“Nëse Grenelli do të vazhdojë me marrëveshjet për transport dhe marrëveshjet që janë të dobishme ekonomikisht për të dyja palët, këtë qasje do ta përkrahja sepse nuk e po shoh që ka ndonjë marrëveshje të mirë politike”, ka thënë ai.

Ajo që po shihet, ka thënë Serwer, janë “ca përmirësime që janë të dobishme për popujt e Kosovës dhe Serbisë”.

 

Serwer: Grenelli përçmues ndaj BE-së, kjo e vështirëson procesin

 

Për Serwerin, forma e vetme produktive sa i përket dialogut është bashkëpunimi i SHBA-së me BE-në.

E kjo, sipas tij, do të jetë shumë e zorshme.

“Grenelli e ka shprehur shumë herë përçmimin për BE-në dhe jo vetëm përçmimin. Ai madje është treguar armiqësor ndaj BE-së”, ka thënë ai.

E kjo, për të, është arsyeja që “vështirë se mund të imagjinohet bashkëpunimi amerikano-evropian, që është jetik për një marrëveshje të vërtetë”.

“Nuk mund t'ju them se kush do të fitojë porse e di se në nëntor do ta dini se kush do ta udhëheq administratën për katër vjetët e ardhshme dhe kjo do ta përcaktojë shtegun e veprimit. Nuk shoh shumë perspektivë deri nga nëntori pos me këto gjëra më të vogla, ekonomike”, ka thënë ai.

Serwer ka shtuar se shpëtimi qëndron tek bashkimi i shqiptarëve.

“Serbët thonë se vetëm bashkimi i shpëton serbët. E kjo është e vërtetë edhe për kosovarët: Vetëm bashkimi i shpëton kosovarët”, ka thënë ai.

Ai e ka konsideruar esencial dakordimin e gjërë midis forcave politike kosovare, cilado të jetë marrëveshja me Beogradin në të ardhmen.

“Duhet të jenë dy të tretat e forcave politike kosovare. Duhet të ketë pajtim për çka bëhet dhe të përfaqësohet aty ku bëhet”, ka thënë ai.

22:55

Serwer: Mbase nuk ka plan të dakorduar Thaçi-Vuçiq, por janë vizatuar harta

Serwer, eksperti amerikan i çështjeve të Ballkanit, ka thënë se duhet pyetur Thaçin rreth rolit të tij për bashkëpunimin me Grenellin.

“Porse unë mendoj se shumë presion i bëhet Thaçit. Gjithkush në Prishtinë e beson se ky presion ka të bëjë me Gjykatën Speciale. Nuk e di nëse është e vërtetë ose jo. Por e zbulon sjelljen e administratës Trump për ta përdorur Gjykatën Speciale për të bërë trysni ndaj një shefi të shtetit të huaj. Këtë e shoh si ndryshim të politikës ndaj Kosovës”, ka thënë ai në emisionin "Desku" të KTV-së.

E ai ka thënë se kjo kurrë nuk kishte ndodhur me administratat e mëparshme.

“As me administratë republikane të G.W. Bush, dhe as me ato dy demokratike

të Clintonit dhe Obamas”, ka thënë analisti Serwer.

Serwer është pyetur edhe rreth rolit të LDK-së, e cila e nisi mocionin e mosbesimit, duke e paraqitur si bazë mos-heqjen e taksës nga kryeministri Kurti, me gjithë kërkesën e Grenellit.

“Mua më duket se LDK-ja është e përçarë. Duket se një pjesë e LDK-së, sidomos Isa Mustafa dhe tjerët e donin rrëzimin e Qeverisë, kurse Vjosa Osmani dhe të tjerë nuk e donin. Se çfarë është marrëveshja që e bën një anëtar koalicioni ta braktis koalicionin janë gjëra të vështira për t'u ditur. Porse kjo punë është kryer në Prishtinë, dhe pyetjen duhet shtruar në Prishtinë”, ka thënë ai.

Të enjten, Departamenti amerikan i Shtetit lëshoi një deklaratë të përbashkët të Grenellit, ambasadorit të SHBA-së në Prishtinë, Philip Kosnett dhe përfaqësuesit të posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmerit, lidhur me Kosovën.

Për Serwerin, e rëndësishme në atë letër është ajo që nuk thuhet.

“Nuk e thotë se Palmeri dhe Kosnetti nuk e kanë parë marrëveshjen e fshehtë. Thotë se vetëm Grenelli nuk i ka parë, dhe nuk e besoj se ky është një deklarim i besueshëm, për shkak se të gjithë e dimë se disa plane të tilla kanë qarkulluar publikisht e çka është më me rëndësi, që të dy Thaçi dhe Vuçiqi e kanë pranuar se kanë diskutuar këmbimin e territoreve. Grenelli di për këto biseda sikurse edhe inteligjenca amerikane që di për to”, ka thënë ai, duke shtuar se për të, nuk janë të besueshme këto përpjekje për t’i mohuar planet ekzistuese për këmbim.

“Mbase nuk ka plan të dakorduar, porse hamendësoj se ka harta që janë këmbyer dhe se ka harta”, ka thënë ai.

Deklarata e përbashkët e tre politikanëve, për të, nuk është kredibile.

“Po të donin ta bënin kredibile, në fund të saj aty ku thuhet ‘qëllimi është njohja e ndërsjellë’’, ka thënë ai.

Ai ka thënë “se plane janë diskutuar, janë vizatuar edhe harta”.

“Nuk e di se kush i vizaton dhe as çfarë ka në to. Porse, kjo punë po zhvillohet ka disa vjet dhe është e pabesueshme që të mos jenë diskutuar detaje specifike, mund ta besoj se nuk ekziston një plan i vetëm sekret i dakorduar, këtë mund ta besoj, ngase besoj se e gjithë kjo punë është e kotë dhe zhvendos vëmendjen”.

22:36

Serwer: Ndryshimi i politikës amerikane karshi Qeverisë së Kosovës nisi me Boltonin, rol pati lobimi serb

Eksperti amerikan i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, ka folur në emisionin “Desku” në KTV për ndikimin e SHBA-së në vendimmarrjen politike në Kosovë.

Ai ka thënë se në Washington, ku të gjithë janë të preokupuar me COVID-19, nuk po flitet për Kosovën, ndonëse është e qartë që zotërinjtë Grenell, Palmer dhe Kosnett janë të interesuar shumë rreth kësaj.

“Janë të interesuar, nuk e tregojnë pse saktësisht janë të interesuar. Mbase janë duke u përpjekur ta arrijnë një triumf në politikën e jashtme për këtë administratë. Presidenti e ka ofruar ceremoninë në Rose Garden. Po supozoj se ndonjëherë do të pyesë se ‘ku në djall mbeti kjo marrëveshje për Kosovën që ma keni premtuar’", ka thënë ai, duke shtuar se “është e natyrshme që të tre duhen të kujdesen për karrierat e tyre, dhe kjo është një gjë normale”.

Të mërkuren, në Kuvendin e Kosovës u votua mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë, në kohën kur vendi po përballet me krizën e koronavirusit. Mbajtja seancës për votimin e këtij mocioni u përshëndet nga ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett.

Sipas analistit Serwer, Qeveria amerikane nuk e deshi Albin Kurtin dhe Qeverinë e tij dhe vendosi që të bëjë çfarë të mundte që të ndihmojë rrëzimin e Qeverisë.

“U treguan të suksesshëm duke ushtruar trysni mbi LDK-në dhe deshën që mocioni të zhvillohej në Kuvend. Kur Qeveria e SHBA-se thotë: ‘e përkrah popullin e Kosovës’, kjo do të thotë se nuk e përkrah Qeverinë e Kosovës”, ka thënë ai.

E kërkesa e SHBA-së, sipas tij, është veprim i dënueshëm.

“Më duket shumë veprim i dënueshëm kërkesa e SHBA-së për veprim të njëanshëm nga Kosova, e jo veprim reciprok nga Serbia. Porse këtë e kërkuan. E bënë shumë të qartë që e donin shuarjen e krejt taksave në formë të njëanshme, pa veprim reciprok nga Beogradi”, ka thënë ai.

Për Serwerin, një gjë e tillë e demonstron mosmiqësinë e SHBA-së ndaj Qeverisë së Kosovës.

“Se përse e ka ndërruar Grenelli qëndrimin, pasi që në fillim kërkonte kushte edhe nga Serbia, do të duhej ta pyesnit atë, porse bindja ime është se lobimi në favor të Serbisë ka qenë i suksesshëm në Ëashington. Bindja ime është se e kanë bërë një lëvizje që arriti në Shtëpinë e Bardhë. E besoj se ka të bëjë me nacionalizmin etnik, pa që thotë ‘ne jemi serbë dhe duam t'i qeverisim vetëm serbët, pse nuk na ndihmoni’. Dhe kështu Grenelli me shokë kanë simpati për këtë qasje. Duhet theksuar se ndryshimi i politikës amerikane kundër Qeverisë së Kosovës nisi me zotin Bolton, i cili ishte kundërshtar i madh i pavarësisë së Kosovës. Atë që po e shohim është ndërrim dramatik në politikën amerikane”, ka thënë ai.