Viktimat e masakrës së Krushës kujtohen pa ndonjë organizim, shkaku i pandemisë

Dorentina Thaqi Dorentina Thaqi 26 March 2020 19:15

Në kushte të pazakonta janë kujtuar nga familjarët 241 persona të vrarë në Krushë të Madhe të Rahovecit.

Pa ndonjë organizim shkaku i pandemisë, familjarët në mënyrë individuale kanë bërë homazhe te varrezat, raporton KOHA.

Ata janë shprehur të zhgënjyer me veprimet e institucioneve dhe me neglizhencën në ndriçimin e fatit të të pagjeturve.

Më 25, 26 e 27 mars të 1999, në këtë fshat u masakruan e u dogjën 241 persona nga vende të ndryshme të Kosovës, derisa 64 prej tyre ende vazhdojnë të jenë të zhdukur.

Edhe në fshatin ngjitur, Krushë e Vogël të Prizrenit, janë kujtuar 113 persona të vrarë, përfshirë këtu edhe fëmijë.

Familjarët këtë ditë e kanë krahasuar me atë të vitit 1999.

Në këtë fshat, 68 persona vazhdojnë të jenë të zhdukur.
Presidenti Hashim Thaçi ka kujtuar masakrën e Krushës së Madhe në Facebook, ku ka shkruar se krimi në këtë fshat hyn në radhën e krimeve më të rënda që ka kryer shteti i Serbisë.

Më 26 mars, forcat paramilitare serbe vranë e masakruan 52 anëtarë të familjes Berisha nga Suhareka.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme