Ischingeri kërkon që Gjermania ta ndihmojë shpejt Kosovën, të mos i lihet gjithçka SHBA-së

Ischingeri kërkon që Gjermania ta ndihmojë shpejt Kosovën, të mos i lihet gjithçka SHBA-së

24 March 2020 10:26

Diplomati gjerman, Wolfgang Ischinger i ka kërkuar Ministrit të Jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maasit që të tregojë se çfarë ndihme konkretisht do t’i ofrojë Berlini Kosovës në përballjen me koronavirusin.

Këtë kërkesë ai e ka bërë përmes një statusi në “Twitter” në gjermanishte, të cilit ia ka bashkuar statusin e ambasadorit gjerman në Kosovë, Christian Heldtit rreth video-konferencës së djeshme midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe kancelares gjermane, Angela Merkel me ç’rast është premtuar edhe ndihma e Gjermanisë në përballje me virusin.

“Kush ndihmon shpejt, ndihmon dyfish dhe këtë fushë nuk duhet t’ia lëmë krejtësisht SHBA-së”, shkruan Ischinger.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme