Arbëri

Java kritike kundër koronavirusit nuk e frenon krizën politike

Foto: Koha / ilustrim
 

Kosova ka hyrë në javën kritike kundër pandemisë së koronavirusit. Por, sipas paralajmërimeve, as ky fakt nuk pritet ta ndalë krizën politike drejt së cilës mund të rrëshqasë Kosova gjatë kësaj jave. Ditën kur në vend u shënua edhe viktima e parë nga koronavirusi, partnerët e koalicionit kanë vazhduar përplasjet, në pritje të votimit të mocionit të votëbesimit ndaj Qeverisë Kurti, për të cilin kanë nisur të rrjedhin afatet ligjore.

Dita e mërkurë është afati i fundit kur do të duhej të vihej në votim para deputetëve mocioni i iniciuar nga LDK-ja javën e kaluar. Mbështetur në deklaratat e kryetarit të LDK-së dhe zyrtarëve të tjerë të kësaj partie nuk ka sinjale se do të tërhiqet mocioni për të pritur të kalojë pandemia, me gjithë thirrjet e shumta brenda dhe jashtë vendit, shkruan sot Koha Ditore.