Arbëri

Takimi Thaçi-Vuçiq për zhvendosjen e dialogut nga Brukseli në Washington

Foto: NSC / Twitter
 

Akordimi për ta zhvendosur nga Brukseli në Washington qendrën e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka qenë synim i takimit të një dite më parë midis presidentëve të të dyja vendeve, i realizuar në Shtëpinë e Bardhë. Veç kësaj, edhe për t’i dhënë dinamikë procesit.

Një burim në Presidencë i ka thënë gazetës, të martën, se takimi nuk ka qenë i planifikuar dhe se presidentit Hashim Thaçi tek të shtunën i ishte kërkuar që të ulej në tryezë me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq, shkruan sot “Koha Ditore”.