Arbëri

Daçiq pret trysni nga vende perëndimore kundër lobimit të përbashkët Shqipëri-Kosovë për njohje

Daçiq pret trysni nga vende perëndimore kundër lobimit të përbashkët Shqipëri-Kosovë për njohje
 

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, pret nga vende të fuqishme perëndimore që me presion të ndikojnë në Tiranë e Prishtinë që të heqin dorë nga fushata e përbashkët e lobimit për njohje ndërkombëtare të Kosovës, të paralajmëruar nga u.d e ministrit për Evropërn dhe Politikë të Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj.

“Pres nga vende të mëdha perëndimore, po nga ato që bëjnë trysni ndaj nesh që të heqim dorë nga fushata për tërheqjen e njohjeve për Kosovën, të ushtrojnë po aq presion ndaj Prishtinës e Tiranës që të heqin dorë nga kjo ide”, i ka thënë Daçiq gazetës “Blic” të Beogradit, transmeton Koha.net.