Ambasada amerikane në Gjermani e quan historike marrëveshjen Kosovë Serbi

Ambasada amerikane në Gjermani e quan historike marrëveshjen Kosovë Serbi

14 February 2020 11:24

Ambasada amerikane në Gjermani e ka quajtur marrëveshjen për hekurudha, lidhje ajrore dhe autostrada ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, një progres historik drejt zhvillimit ekonomik.

Ambasada e SHBA-së në Gjermani thotë se kjo marrëveshje do të lehtësoj qarkullimin e njerëzve dhe mallrave ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, transmeton Koha.net.

“Presidenti Vuçiq dhe Presidenti Thaçi i janë bashkuar ambasadorit Grenell për të bërë progres historik në zhvillimin ekonomik.

Marrëveshja për lidhje ajrore, hekurudha, dhe autostrada do të lehtësoj qarkullimin e njerëzve dhe mallrave ndërmjet Serbisë dhe Kosovës”, ka shkruar Ambasada në llogarinë e tyre zyrtare në Twitter.

Lexoni edhe: Nënshkruhet marrëveshja për rivendosjen e linjës hekurudhore midis Kosovës dhe Serbisë

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme