Vuçiqi i prerë: Kishat në Mal të Zi janë serbe, ashtu si ato në Kosovë

Vuçiqi i prerë: Kishat në Mal të Zi janë serbe, ashtu si ato në Kosovë

14 January 2020 15:29

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, gjatë një konference me gazetarët, tha se autoritetet e Malit të Zi duhet të bëjnë dialog në lidhje me Ligjin mbi liritë fetare me Kishën Ortodokse Serbe, pjesë e të cilës është Mitropolia Malazeze-bregdetare.

“Autoritetet malazeze flasin për Mitropolinë Malazeze-Bregdetare, ndërkaq duhet të flasin për Kishën Ortodokse Serbe”, ka thënë Vuçiq, transmeton Koha.net.

“Ta kenë të gjithë të qartë, se bëhet fjalë për Kishën Ortodokse Serbe me seli në Beograd. Ky ka qenë qëndrimi ynë dhe në bisedat me shqiptarët, në Bruksel, që ata të mos i shpikin si kisha të veta”, është shprehur ai, transmeton Koha.net.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

zeqa17/01/2020 14:56

As ato ne mal te zi e as keto ne kosov nuk jan serrbe por okupuse ,e dini edhe ju qetniket e flliqur.Por do ti vij koha edhe ne kosov do te kthehet pronat shqiptare,sikurse ne mal te zi.

arber17/01/2020 14:57

Falë te qofshin!!!

Shto koment

Të ngjashme