Arbëri

Kurti në konsulta me Thaçin, LDK-ja vendos nëse do të rinegociojë koalicionin me VV-në

Kurti në konsulta me Thaçin, LDK-ja vendos nëse do të rinegociojë koalicionin me VV-në
 

Këtë javë do të tentohet zhbllokimi i nyjës rreth marrëveshjes eventuale të koalicionit mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike. Që prej konstituimit të Kuvendit, zyrtarisht nuk ka pasur ndonjë takim mes zyrtarëve të këtyre subjekteve, teksa dakordimet e deritashme kanë rënë në ujë.

Në Vetëvendosje nuk kanë treguar nëse ka pasur një ofertë tjetër për LDK-në dhe se kur do të ndodhë takimi i radhës. Por të hënën, pretendenti për kryeministër Albin Kurti do të shkojë në takimin konsultues me presidentin Hashim Thaçi. Ndërkaq LDK-ja do ta mbledhë Kryesinë e partisë dhe Grupin Parlamentar, shkruan sot “Koha Ditore”.