Arbëri

AAK-ja në objekt të Ministrisë së Bujqësisë, e Ministria me qira

Foto: Driton Paçarada / Koha
 

Një objekt katërkatësh i Ministrisë së Bujqësisë, prej pas luftës, është kthyer në seli të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), subjekt politik që drejtohet nga kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj. E pikërisht në mandatin e Qeverisë Haradinaj, Ministria është zhvendosur nga ndërtesa e ish-Komitetit, në një pronë private për të cilën paguan qira të lartë.

Objekti që e shfrytëzon AAK-ja është i Institutit Bujqësor të Kosovës, i cili funksionon nën kupolën e Ministrisë. Ka bodrumin, katin përdhes dhe dy kate të tjera, me një hapësirë prej rreth 1 mijë metrash katrorë. Ai ndodhet në lagjen “Ulpiana” të Prishtinës, shkruan sot “Koha Ditore”.