1 perditesime
23:32

Manaj i përgjigjet Abazit

Deputeti i LDK-së, Shkëmb Manaj, i është përgjigjur atij të Vetëvendosjes, Haki Abazi, që tha se LDK-ja nuk mund të këmbëngulë në postin e presidentit, pasi kjo parti nuk është fituese e zgjedhjeve. Sipas Abazit, LDK-ja po kërkon diçka që s’i takon në negociatat me Vetëvendosjen për formimin e Qeverisë.

Abazi në një postim në Facebook kishte thënë të dielën se LDK-ja ka pasur edhe presidentin edhe kryeparlamentarin kur kjo parti i fitonte zgjedhjet, e tash që s’i ka fituar nuk i takojnë “ato që nuk ia dha populli”.

Në përgjigjen e tij, po ashtu në Facebook, deputeti i ri i LDK-së Manaj, ka thënë se diferenca në kohën kur LDK-ja fitonte zgjedhjet me partinë e dytë ishte e madhe, në krahasim me tash kur VV-ja ka marrë një deputet më shumë.

Ai ka thënë qysh nesër mund të arrihet marrëveshja nëse LDK-së i ofrohet posti i kryeministrit e VV-ja merr presidentin dhe kryeparlamentarin.

Ky është postimi i tij në Facebook:

LDK në kohën e Ibrahim Rugovës në vitin 2001, si partia e parë ka pasur 47 deputetë, ndërsa partia e dytë (PDK) ka pasur 26 deputetë, 21 deputetë me pak se LDK.

Në këtë kohë, LDK ka udhëhequr Parlamentin dhe Presidencën, ndërsa Kryeministrin e ka pasur partia e dytë e cila i ka pasur 21 deputetë me pak se partia e parë.

Tani VV ka 29 deputetë si partia e parë dhe LDK ka 28 deputetë si partia e dytë, diferenca është vetëm 1 deputet.

Nëse z. Haki Abazi, ju ka ba marak që ky kombinim të jetë model i ndarjes së përgjegjësive shtetërore tani, atëherë LDK e ka dhënë edhe këtë ofertë që LDK si partia e dytë ta marr Kryeministrin, ndërsa VV si partia e parë ta merr Presidentin dhe Kryetarin e Kuvendit ( edhepse nuk i ka 47 deputetë sa i ka pasur LDK kur i ka pasur këto dy pozicione).

Nëse doni kështu, nesër e arrijmë këtë marrëveshje !

20:59

Abazi: LDK-ja po kërkon atë që nuk ia dha populli

Image

Në kohën kur bisedimet për formimin e koalicionit qeverisës nuk po arrijnë të rezultojnë me marrëveshje përfundimtare, Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK-ja vazhdojnë ta sulmojnë njëra-tjetrën lidhur me ndarjen e postit të presidentit.

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi ka porositur Lidhjen Demokratike të Kosovës se nuk mund të këmbëngulë për postin e të parit të vendit pasi kjo parti nuk është fituese e zgjedhjeve dhe si e tillë po kërkon diçka që nuk i takon.

“Edhe presidentin edhe kryeparlamentarin i ka pasur LDK-ja e dr. Ibrahim Rugovës, kur dr. Nexhat Daci ishte kryeparlamentar, dhe dilnin të parët në zgjedhje. LDK-ja e dr. Isa Mustafës doli e dyta, i humbi zgjedhjet, po kërkon çka nuk i takon, çka nuk ia dha populli e që duke shkuar e vetme ne zgjedhje kërkoi të matet në mejdanin e votës. Tani krejt çka kërkohet është respektimi i vendimit të sovranit për të përkrahur LVV në formimin e institucioneve për ndryshimin e madh”, shkruan Abazi në një postim në profilin e tij në Facebook.

Ndryshe, Arbërie Nagavci nga Lëvizja Vetëvendosje më herët ka paralajmëruar se vendi mund të shkojë në zgjedhje të reja në rast të dështimit të marrëveshjes për koalicion qeverisë me LDK-në, e cila po këmbëngulë që të marrë postin e presidentit.

Hykmete Bajrami nga LDK-ja, ndërkaq ia ka bërë me dije Lëvizjes Vetëvendosje se nuk mund të dalë me kushtëzime sa i përket postit të presidentit, pasi kjo parti nuk ka fituar 51 për qind të votave.