Paralajmërohet që marrëveshja ndërmjet VV-së e LDK-së arrihet këtë javë

Valbona Bytyqi 10 December 2019 19:09

Zyrtarë të Lëvizjes Vetëvendosje dhe ata të Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë deklaruar se marrëveshja ndërmjet dy partive do të arrihet së shpejti.

Pas regjistrimit në Kuvend, Haki Abazi i Vetëvendosjes, ka thënë marrëveshja ndërmjet dy partive duhet të përfundojë deri në fund të javës, raporton KTV.

Kurse, Avdullah Hoti nga LDK-ja, ka thënë se marrëveshja me Vetëvendosjen nuk ka arsye të dështojë.

Konstituimin e përbërjes së re të institucioneve e ka kërkuar edhe shefja e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova.

“Dua të theksoj se është shumë i rëndësishëm formimi i Qeverisë sa më shpejt që është e mundur, sepse qytetarët e Kosovës duan të shohin një qeveri funksionale. Edhe BE-ja është e interesuar ta shohë formimin e shpejtë të institucioneve, sepse kemi nevojë ta kemi një partner për procesin e reformave dhe mos të harrojmë se edhe është koha që buxheti të miratohet, por edhe shumë projekte të tjera që janë në proces e sipër”, ka thënë Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë.

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, dhe ai i LDK-së, Isa Mustafa, për herë të fundit janë takuar më 2 dhjetor.

Në këtë takim, ata nuk kanë arritur të dakordohen për ndarjen e ministrive, për të cilat deri tani palët janë pajtuar vetëm që të jenë 12 gjithsej.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme