Arbëri

Ekspertët italianë të kërkim-shpëtimit mbërrijnë në Shqipëri

Ekspertët italianë të kërkim-shpëtimit mbërrijnë në Shqipëri
 

Kanë mbërritur në Shqipëri ekspertët e parë të kërkimit dhe shpëtimit nga Italia, ndërsa dega e Guardia di Finanza-s në Durrës ka marrë pjesë në veprimtaritë e shpëtimit që në orët e para të mëngjesit.

Ambasada e Italisë në Tiranë informoi më herët se kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte autorizoi nisjen e njerëzve dhe mjeteve për t’iu përgjigjur kërkesës për ndihmë të ardhur nga Shqipëria pas tërmetit që goditi vendin në orët e para të ditës së sotme, transmeton ATSH.