LVV: Dehari u vra sepse ishte aktivisti ynë, hetimet të nisin sa më parë

LVV: Dehari u vra sepse ishte aktivisti ynë, hetimet të nisin sa më parë

24 October 2019 12:39

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar pas raportit zviceran që mori familja Dehari lidhur me vdekjen e Astrit Deharit.

Në reagim, thonë se Astrit Dehari është vrarë për shkak se ka qenë aktivist i kësaj partie.

“Këtë e ka thënë edhe raporti i ekspertëve të mjekësisë ligjore nga Shqipëria e Mbretëria e Bashkuar, këtë e thotë tani edhe raporti i ekspertëve të Qendrës Universitare Romande për Mjekësi Ligjore (CURML) në Lozanë të Zvicrës, këtë e ka thënë vetë trupi i Astrit Deharit”, thuhet në reagimin e tyre.

Lexo edhe: Raporti zviceran konstaton se Astrit Dehari dyshohet që është vrarë

LVV thotë se prokuroria e ka obligim ligjor dhe njerëzor që t'i fillojë hetimet për rastin, në mënyrë që përgjegjësit e këtij krimi monstruoz, që e privoi aktivistin 26 vjeçar Astrit Deharin nga jeta, të vihen të gjithë para drejtësisë.

“Drejtësia nuk duhet të ndalet para fajtorëve, sado lart që mund të ndodhen ata në hierarkinë e pushtetit. Po ashtu, duhen hetuar edhe ata që përkundër dhimbjes së familjes, shokëve dhe mbarë opinionit publik, u bënë mjet i dezinformimit menjëherë pas vrasjes së Astritit në burg. Cili ishte qëllimi i atyre që me çdo mjet, edhe duke gënjyer e duke i ndërruar fjalët, donin ta mbulonin krimin si vetëvrasje? Znj. Xhemile Dehari, znj. Arta Boshtraj Dehari dhe z. Avni Dehari së bashku me avokatin Tomë Gashi kërkojnë që hetimet të fillojnë sa më parë. Ata falënderuan të gjithë ata që ndihmuan për informim të drejtë mbi rastin, dhe ata që mbajtën besimin e drejtë se kjo është vrasje tërësisht politike”, thuhet në reagim.

Lëvizja Vetëvendosje poashtu kërkon që hetimet të fillojnë sa më parë, të pavarura, të drejta dhe profesionale.

“Qytetarët e Republikës së Kosovës, e gjithë shoqëria dhe shqiptarët kudo që ndodhen nuk janë të qetë deri sa të vihet drejtësia për Astritin”, përfundon reagimi.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Maliq Sopa05/11/2019 15:14

Fjalën tierce personne nuk do të duhej përkthyer me : "një person i tretë" por me : dikush tjetër.

Shto koment

Të ngjashme