Dodiku ia ofron Serbisë Republikën Serbe dhe katër komunat veriore serbe të Kosovës Foto: Reuters

Dodiku ia ofron Serbisë Republikën Serbe dhe katër komunat veriore serbe të Kosovës

22 September 2019 10:30

Anëtari i presidencës rotative të Bosnjë e Hercegovinës, Millorad Dodik, ka deklaruar dje se një prej opsioneve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është që katër komunat e veriut të Kosovës, siç thotë ai, “t’i mbesin Serbisë”, ndërsa Republika Serbe e BeH-së të bëhet pjesë e Serbisë.

“Nëse kjo është zgjidhja, unë nuk jam larg saj”, ka thënë Dodiku për televizionin serb “Prva”, transmeton portali serb i Kosovës, “Kossev”.

I pyetur se çfarë mendon për idenë që të gjitha problemet në Ballkanin Perëndimor të zgjidhjen në pako, Dodiku tha se çështjet e Republikës Serbe dhe të Kosovës janë të lidhura, sepse “faktikisht janë çështje të popullit serb”, transmeton Koha.net.

“Çështje primare shtetërore e Serbisë është Kosova, por çështje primare nacionale është Republika Serbe sepse në të jetojnë 1 milion serb”, tha Dodiku.

© KOHA

Komentet

Sejd morina suharek 23/09/2019 09:43

Veriun serbis Lugina kosoves Perfekt

Vakti24/09/2019 13:20

Qeshtu ashtë kur "t´ jeshë gjymert!" Këto punë shkojnë dorëm dor-ë. A e mbani mend Hashim Thaçin kur n` Austri patë thanë: "lenani neve vetë të mirremi veshë Kosova me Serbinë. Edhe Thaçi prej asaj kohe ka qenë gjymert me Hhomologun e tij serb, Vuçiq. I ka propozue Vuçiqit "idenë" e këtij të fundit si të tija. Kësaj radhe me një ndryshim. Jo ndarje të Kosovës por "korrigjim-in" e kufirit të kësaj të fundit. Pra gjymertllak pas gjymerti! Vuçiiqi, Thaçit dhe anasjelltas, kurse tash Dodiku Vuçiqit, por edhe Thaçit. Sepse kështu bahet Shqipëria që serbet i thanë "Shqipëria e Madhe" Kurëse në të vërtetë bahet Serbia super e Madhe.

Shto koment

Të ngjashme