Arbëri

S’ka koalicion të madh: LDK, Vetëvendosje e PDK garojnë të vetme

 

Është mbyllur pa koalicion të madh afati për deklarimin e bashkimit të subjekteve politike për të garuar bashkë në zgjedhjet 6 tetorit. 

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje kanë dështuar që të merren vesh për të lidhur koalicion parazgjedhor, me gjithë përpjekjet e diskutimet. Fillimisht posti i të nominuarit për kryeministër dukej si pengesë për arritjen e koalicionit mes tyre, por LDK-ja ka refuzuar edhe idenë e Vetëvendosjes për një garë të brendshme, në një listë të përbashkët, ku e para do të ishte Vjosa Osmani e i dyti kandidati nga VV-ja.