Arbëri

Sejdiu: Presidenti mund t’ia japë mandatin Kurtit për ta bërë qeverinë pa zgjedhje

Sejdiu: Presidenti mund t’ia japë mandatin Kurtit për ta bërë qeverinë pa zgjedhje

Shefi i Grupit Parlamentar të PSD-së, Dardan Sejdiu, ka thënë se do të ishte interesante nëse presidenti Hashim Thaçi do t’i ofronte mandatin subjektit të dytë të dalë nga zgjedhjet e fundit për të formuar qeverinë, që në këtë rast do të ishte Vetëvendosje.

Pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit, Thaçi ia ofroi mandatin Kadri Veselit si lider i koalicionit PAN, fitues i zgjedhjeve të fundit, që të sigurojë votat për të formuar qeverinë e re. Megjithatë, partitë parlamentare janë pajtuar që më 22 gusht të mbajnë seancë për shpërndarjen e Kuvendit dhe dërgimin e vendit në zgjedhje. E, sipas Sejdiut, kjo do të mund të shmangej nëse Thaçi do të shfrytëzonte të drejtën ligjore që të mandatojë të dytin, Vetëvendosjen, për të formuar qeverinë.