Në Durrës, 87 jahte dhe mbi 900 turistë vetëm në qershor

Në Durrës, 87 jahte dhe mbi 900 turistë vetëm në qershor

02 July 2019 11:43

87 yje turistike të madhësive të ndryshme dhe 3 kroçera me turistë të huaj kanë vizituar portin e Durrësit gjatë muajit qershor.

Numri i gomave pritet të rritet gjatë dy muajve të ardhshëm edhe për shkak të vënies së kalatës 4 të portit në dispozicion të mjeteve turistike.

Vetëm sot paradite në kalatë qendrore të portit janë ankoruar shtatë yje turistikë, personeli i të cilëve përveç shërbimeve portuale viziton edhe qendrat muzeale dhe historike të qytetit.

Nga të dhënat statistikore të Autoritetit Portual Durrës mësohet se gjatë muajit që lamë pas vetëm kroçerat kanë sjellë në Durrës 938 turistë, kryesisht nga SHBA, Franca dhe Britania e Madhe.

Që nga fillimi i vitit 2019 numri i jahteve dhe kroçerave ka arritur përkatësisht në 141 dhe 11, me një numër të përgjithshëm turistësh prej 2,194 shtetasish të huaj.

Megjithëse është një port shërbimesh me destinacion kryesor përpunimin e anijeve, Autoriteti Portual Durrës ka krijuar kushte për qëndrimin disaditor të mjeteve lundruese turistike në qytet antik./atsh/

Komentet

Shto koment

Të ngjashme