Shtohen zërat brenda PDK-së për zgjedhje të parakohshme

Shtohen zërat brenda PDK-së për zgjedhje të parakohshme

Fitim Gashi Fitim Gashi 18 April 2019 07:06

Janë shtuar zërat që flasin për mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme brenda Partisë Demokratike të Kosovës.

Kjo po bëhet në përmbyllje të procesit zgjedhor të brendshëm, ku kryetarit aktual Kadri Veseli nuk pritet t’ia rrezikojë kreun e partisë asnjë kandidat tjetër, shkruan sot Koha Ditore.

Si fushatë parazgjedhore kanë tingëlluar shumica prej kuvendeve zgjedhore të PDK-së. Megjithëse janë pjesë e koalicionit qeverisës, zyrtarë të kësaj partie kanë adresuar kritika të shumta për ta arsyetuar si “shpëtimtar” pretendentin për kryeministër, Veselin.

Politologu Belul Beqaj ka thënë se beson që proceset aktuale zgjedhore janë edhe në funksion të zgjedhjeve të parakohshme.

Nga Prizreni, fundjavën e kaluar, nënkryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj, e “nominoi” Kadri Veselin për kryeministër. Ai tha se vetëm me PDK-në në krye të qeverisjes mund të rikthehet besimi i partnerëve ndërkombëtarë dhe i qytetarëve të Kosovës. (Detajet mund t’i gjeni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme