Gjykata nuk pezullon pensionet e 19 mijë veteranëve të luftës Foto: Koha

Gjykata nuk pezullon pensionet e 19 mijë veteranëve të luftës

01 April 2019 11:55

Gjykata Themelore e Prishtinës ka refuzuar kërkesën e Prokurorisë Speciale të Kosovës, e cila kishte kërkuar pezullimin e pensioneve për më shumë se 19 mijë veteranë të luftës, deri në përfundimin e procedurës penale, raporton KTV.

Në arsyetimin e këtij aktvendimi, që e ka siguruar KTV-ja, ndër të tjerash thuhet se propozimi për masën e përkohshme nuk është ndaj të akuzuarve, por ndaj MPMS-së, si palë e tretë.

Lajmin e ka konfirmuar edhe avokati i Agim Çekut, Ramë Gashi.

Prokuroria Speciale e Kosovës kishte ngritur aktakuzë ndaj 12 personave, anëtarë të Komisionit Qeveritar për verifikimin e veteranëve.

Të akuzuar për mashtrim me lista të veteranëve të UÇK-së janë, Agim Çeku, Nuredin Lushtaku, Sadik Halitjaha, Shkumbim Demaliaj, Rrustem Berisha, Faik Fazliu, Fadil Shurdhaj, Xhavit Jashari, Qelë Gashi, Shukri Buja, Ahmet Daku dhe Smajl Elezaj.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shqiptarii01/04/2019 13:38

E pse atehere mos me i nxit qdo idiot e i poshter me vjedh e me bo qka ti vjen ne mendje kur vet gjykata i "promovon" ne vend se t'i burgos tq gjith keta matrapaz qe na zunen frymen. Ky sistem edhe njeriun e ndershum e prish duke ja imponuar poshtersine... koken e vet e honkshin keta te poshter!

Shto koment

Të ngjashme