3 perditesime
13:19

Kryemadhi: Edi Rama ka dështuar

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ka folur gjatë protestës së organizuar nga opozita e bashkuar.

Ajo tha se Rama ka dështuar në të gjitha sektorët dhe janë aty për të mbrojtur vendin, transmeton kp.

“Jemi këtu dhe do të jemi gjithmonë sa herë shushunjat do të hidhen dhe nuk do të lodhemi asnjëherë. Rama ka dështuar, dështoi në politikat e tij, dështoi me vendet e reja të punës, dështoi me taksat e larta, me policinë”, tha Kryemadhi.

13:16

Deputetët e opozitës në Shqipërinë dorëzojnë mandatet edhe në KQZ

Protestuesit në Shqipëri tashmë janë vendosur te objekti i KQZ-së, ku Lulzim Basha, bashkë me deputetët e tjerë kaluan kordonin policor që u vendos aty, për të dorëzuar mandatet.

Mandatet i refuzuan PD-ja dhe LSI-ja, ndërkohë janë 5 deputetët të rinj i janë shtuar opozitës në Kuvend, duke dal kështu kundër vullnetit të partisë së tyre. Pritet edhe katër të tjerë të bëjnë të njëjtën, transmeton kp.

Ata kanë dorëzuar sot në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve formularin e dekriminalizimit, duke i hapur rrugë kështu marrjes së mandatit të deputetit.

12:36

Tensionohet protesta në Tiranë

Protestuesit kanë nisur të hedhin kapsolla në drejtim të kordonit të policisë që qëndron para hyrjes së Kuvendit, raporton TCH.

Gjithashtu, protestuesit kanë djegur goma në shenjë proteste, ndërsa vijojnë me hedhjen e kapsollave.

11:16

Policia e përgatitur për “luftë” me protestuesit në Tiranë

Policia i ka marrë të gjitha masat për të garantuar sigurinë e deputetëve ditën e sotme, pas incidenteve që ndodhën në seancën e mëparshme plenare. Mësohet se në terren ndodhen mbi 1.600 forca, 200 me plan të organizuar vetëm për të ruajtur sigurinë fizike të deputetëve.

Parlamenti është rrethuar me tela, ndërkohë që forca të shumta janë vendosur në kordonë sigurie përreth Kuvendit.

Policia ka informacion se një pjesë e protestuesve kanë marrë masat për t’u mbrojtur nga gazi lotsjellës. Në rast se kjo formë nuk do të funksionojë për të shpërndarë turmën atëherë në veprim do të hyjnë autobotet të cilët mund të hedhin ujë me presion deri në 100 metra.

Sipas protokollit, autobotet do të përdorin ujë me ngjyrues për të bërë të mundur identifikimin e protestuesve që tentojnë të cenojnë institucionin. Në vende të caktuara në sheshin para Parlamentit, janë vendosur edhe kamera me rezolucion të lartë për të regjistruar e më pas evidentuar çdo person që do të tentojë sulmin ndaj institucionit të Parlamentit/Shqip.