LDK–ja akuzon Qeverinë se po krijon situatë të rrezikshme në veri

LDK–ja akuzon Qeverinë se po krijon situatë të rrezikshme në veri

24 January 2019 14:32

Lidhja Demokratike e Kosovës, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, për siç ka thënë, mosveprim në veri të Kosovës.

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, tha sot se Qeveria e Kosovës me mosveprimin e saj, po kontribuon në krijimin e rrethanave në veri të vendit, "të cilat i dëshirojnë kundërshtarët e shtetit të Kosovës që po angazhohen për copëtim të Kosovës".

Hoti në një postim në rrjetin social Facebook, theksoi se duke mos u marrë në mënyrë institucionale me situatën në veri, Qeveria, që udhëhiqet nga kryeministri Ramush Haradinaj, po krijon situatë të rrezikshme në veri, në aspektin ligjor dhe kushtetues.

Çështja e dorëheqjeve të kryetarëve të katër komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, Mitrovicës Veriore, Leposaviqit, Zubin Potokut dhe Zveçanit, vazhdon të mbetet pezull dhe e pa definuar ligjërisht.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme