13 vjeçarja bëhet nënë Foto: Koha / ilustrim

13 vjeçarja bëhet nënë

Saranda Ramaj 25 December 2018 14:38

Një vajzë e moshës 13 vjeçare ka lindur fëmijën e saj të parë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ditën e hënë.

Ajo e ka sjellë në jetë fëmijën e gjinisë femër në javën e 33 të shtatzënisë, raporton Koha Ditore.

Në QKUK kanë thënë se ndonëse lindja ka qenë e parakohshme, edhe fëmija e edhe nëna janë në gjendje të mirë shëndetësore. 13 vjeçarja vajzën e saj e ka sjellë në jetë përmes lindjes normale.

Drejtori i Klinikës se Neontaologjisë, Xhevdet Gojnovci ka treguar se foshnja është duke u trajtuar në procedurë normale për shkak që ka lindur para kohës, por se gjendja shëndetësore është e mirë.

“Lindja është kryer me datën 24. Pesha e foshnjës është 1900 gramë ndërsa gjatësia 50 centimetra. Sipas dokumentacionit viti I lindjes se nënës është 2005”, ka thënë ai.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Penkuqi28/12/2018 14:45

Mjerisht,I tërë shkrimi ka një frymë pozitive dhe kjo lindje paraqitet si një dukuri normale .Nuk thuhet asgjë kush është babai apo mos është fjala për dhunim apo pedofili?Ku janë prindërit?Dikush duhet dhënë përgjegjësi?Kjo dmth ishte shtatëzënë në moshën 12 vjeçare.Mjerim!

Shto koment

Të ngjashme