Serbët vazhdojnë protestat në veri, kërkojnë bukë e ilaçe Foto: Koha

Simiq: Prishtina po na kërcënon vetëm pse jemi serbë, por s’ka kthim mbrapa nga këtu

Donika Voca 28 November 2018 12:17
12:30

Igor Simiq, nënkryetar i Listës Serbe, ka thënë se nuk dihet ende sa është numri i protestuesve, por ka shtuar se janë mbledhur shumë herë në shi e në borë.

“Do të tentojnë të na godasin ende se ne vetëm pse jemi serbë, fëmijët tanë nuk kanë të drejtë të jetojnë si të tjerët. Sot nuk pyesin si jetojnë serbët në veri. I thërrasim nga Parteshi, Graçanica, Ranillugu, jemi një popull. Prishtina nuk dëshiron që të na lejojë të jetojmë normal. Sot ne atyre ju pengojmë vetëm pse jemi serbë. Nuk pajtohemi me planin që kanë, me planin që të mos na lejojnë në këto toka. Na kërcënojnë se si duhet do të ketë ende të arrestuar pasi që jemi serbë. Por nuk do të paguajmë haraçin atyre pasi nuk duam dhe nuk mundemi. Mbështetjen që kemi marr nga Kabashiqi dhe të tjerët mbrëmë është se nga këtu nuk ka kthim prapa”, u shpreh Simiqi, raporton KTV.

Një punëtor serb i Trepçës, që po merr pjesë në protestë, ka thënë se nuk janë marrë me politikë, por thotë se vendimi për ngritjen e taksës në 100 për qind për mallrat serbe nga Qeveria e Kosovës është haraç.

“Ne mbrojmë bukën tonë dhe punë tonë. Jemi këtu t’i tregojmë presidentit tonë se jemi të vendosur dhe jemi bashkë. Le të na arrestojnë, por le ta dinë se nuk do të tërhiqemi dhe do të jemi të gjithë së bashku, edhe Trepça është në mesin e popullit të vet”, u shpreh ai.

12:17

Serbët vazhdojnë protestat në veri, kërkojnë bukë e ilaçe

Serbët në veri të Mitrovicës po i vazhdojnë protestat e nisura dje ku po kundërshtojnë taksën ndaj mallrave serbe të ngritur nga Qeveria e Kosovës në 100 për qind.

Sot janë parë parulla të ngjashme me të djeshmet, duke kërkuar “bukë e ilaçe”.

Image

“Dëshirojmë paqe dhe qetësi”, “Kemi të drejtë në bukë”, “Nuk kemi ilaçe”, “Stop dhunës nga Prishtina”, janë disa nga pankartat që po mbajnë protestuesit serbë në pjesën veriore të Mitrovicës, raporton KTV.

Nemanja Bishevac, student, ka thënë se nga takimet e mbajtura ditëve të fundit, është thënë se “nga këtu nuk ka kthim”.

“Studentet tanë nuk kanë bukë, andaj i porosisim politikanët se ne nuk do të tërhiqemi dhe kriminelët në Prishtinë nuk na mbrojnë me taksat e tyre. Kemi kërkuar nga të gjithë aktorët që të anulohet kjo taksë deri në drejtësi, nuk ka kthim. Rroftë Serbia”, tha ai.

Image

Protesta përfundoi me një koncert.

Dje, kryetarët e katër komunave veriore me shumicë serbe, Mitrovica e Veriut, Zveçani, Zubin Potoku dhe Leposaviqi, dhanë dorëheqje dhe u zotuan për shkëputje të raporteve me qeverinë qendrore të Kosovës. 

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

pinko30/11/2018 10:35

po rrace e poshter jeni bre fare e flliqet qe keni ardhe nga karpatet.

Shto koment

Të ngjashme