Arbëri

Fundjava në Shqipëri, kthjellët në bregdet, vranësira në zonat malore

 

Moti i kthjellët dominon sot bregdetin dhe zonat e ulëta të Shqipërisë, por me kthjellime dhe vranësira të shpeshta paraqiten zonat malore verilindore-juglindore.

Orët e pasdites duke përfshirë dhe natën mbeten në ndikimin e motit të kthjellët dhe vranësirave kalimtare.