2 perditesime
00:35

Tahiri tregon se pse Haradinaj duhet të jetë kryeministër e jo të tjerët, Sveçla e bën të njëjtën për Kurtin

Kandidati për deputetë nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla, ka thënë se të gjitha partitë kanë qeverisur me Kosovën dhe si të tilla nuk kanë bërë asgjë për vendin.

Ai thotë se këto parti e bënë Kosovën peng të Listës Serbe e të Beogradit.

Sipas tij, Kurti me konsistencën e tij dhe përgatitjen e tij ka dëshmuar se ka potencial dhe është i vendosur që të gjitha dukurive negative t’iu thotë stop.

“Kurti natyrisht që e dinë që këtë nuk mund ta bëjë vet por me ekip dhe në qeverisjen e tij shteti do të jetë instrument për qytetarët”, ka thënë ai.

Besnik Tahiri është përgjigjur se pse sipas tij kryeministër duhet të vazhdojë të jetë Ramush Haradinaj.

“E para, Haradinaj është dëshmuar që është i gatshëm me i dal ballë secilës sfidë dhe me marrë vendime të vështira kur ato janë në interes të vendit, deri në një vetëflijim politik. Është treguar si një person që ka një konsistencë politike në raport me politikën e jashtme dhe atë të brendshme. Ka marrë vendime që nuk janë marrë për 20 vjet. Fatkeqësisht iu bë një ftesë nga Specialja dhe fatmirësisht ajo do të përfundojë me kaq, dhe pas 6 tetorit do ta vazhdojë punën si kryeministër”, ka thënë Tahiri.

Kur ka folur se pse nuk duhen kundërkanditatët e tjerë të jenë në krye të ekzekutivit.

“Sa i përket Albin Kurtit, në radhë të parë janë dy elemente që janë shumë problematike te ai. Ka treguar një jokencistencë politike. Fillimisht e ka sfiduar në esencë shtetin, duke mos e resketuar as himnin as flamurin, deri në skajin më të lartë. Kur kishte nevojë për atë votën kombëtare, fliste vetëm për flamurin kombëtar. Tash po e shiheni nuk po e përmend bashkimin kombëtar”, ka thënë Tahiri.

Në rrafshin personal, ai ka thënë se i ka dy momente të zhgënjimit me Kurtin.

“Një me deklaratën pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt dhe e dyta pas deklarimit për heqjen e taksës”, ka thënë Tahiri.

E ndonëse është në koalicion me PSD-në e majtë, Tahiri ka thënë se nuk beson që Kosova ka nevojë për politika të majta.

“Fjalimet e Albinit tingëllojnë mirë, por nuk janë muzikë e mirë për veshin tim, sepse nuk besoj në politikat e majta”, ka thënë Tahiri.

Tahiri ka thënë se Vjosa Osmani nuk ka ardhur si ide e ndryshimit të madh por ka ardhur para aktit të kryer.

Sipas tij, ajo do të ketë të vështirë t’i shtyjë proceset përpara, pasi sipas tij, nuk e ka përvojën e nevojshme.

Ai tutje shton se nuk e din a është në garë Kadri Veseli, derisa shton se ka ardhur vonë në udhëheqje të partisë.

“Një kryeministrit të ardhshëm i duhet me qenë i vendosur dhe me u ballafaqu me presionin nga jashtë. Limaj është një koleg i mirë por sondazhet tregojnë për pozitën e tij”, ka thënë ai.

23:55

Sveçla e Tahiri përplasen për autostradën, dialogun e taksën

Xhelal Sfeçla ka shprehur edhe njëherë qëndrimin e Lëvizjes Vetëvendosje kundër autostradës së Dukagjinit, në mënyrën se si ka planifikuar që këtë ta bëjë Qeveria e kaluar e Ramush Haradinajt.

Ai ka thënë se paratë për autostradën e mbyllur duhet të riorientohen në investime të tjera.

“Autostrada e mbyllur e ndan Kosovën në dysh. Ne po themi ndërtoje autostradën e hapur, me kosto shumë më të ulët, e pjesën tjetër të atyre parave të planifikuara investoj në fabrika. Investo në Dukagjin, sepse jemi një”, ka thënë Sveçla.

Tahiri ka thënë se autostrada është shumë e nevojshme, meqë komunat nëpër të cilat do të kalonte autostrada kanë mbetur të izoluara.

Sa i përket dialogut, Tahiri ka thënë se ky proces ka prodhuar vetëm aspekte negative për Kosovën.

“Nuk mund të shkojmë në Bruksel dhe të flasim për çështje të brendshme të Kosovës”, ka thënë Tahiri, në Interaktiv të KTV-së.

Ai ka thënë se ka qenë kundër Ligjit për Dialogun, sepse, siç ka thënë e ka ditur se nuk do të kalojë, por e ka lavdëruar Platformën për Dialogun.

“Sa i përket taksës ne e kemi të qartë politikën tonë, e që i ka tri pika. E para, nuk ka ndarje të Kosovës, nën dy nuk ka Asociacion me kompetenca ekzekutive dhe e treta, taksën e heqim vetëm në këmbim të njohjes nga Serbia”, ka thënë Tahiri.

Por Sveçla ka thënë se Vetëvendosje është për reciprocitet të plotë, duke e quajtur taksën vetëm një hap të vogël në këtë aspekt.

“Dallimi është substancial. Të gjitha pengesat që i bënë Serbia Kosovës, i kthejmë njëjtë edhe ne. Kjo na kthen në një situatë serioze në dialog”, ka thënë ai.

“Taksa është hap i vogël në raport me Serbinë. Reciprociteti nga vendos në një pozitë shumë më të favorshme”, ka shtuar më tej.

Me këtë nuk është pajtuar Besnik Tahiri, i cili ka thënë se Serbia përfiton nga Kosova 600 milionë e ne eksportojmë 60 milionë në Serbi.

“Me këto para ata po blejnë miga në Rusi”, ka thënë Tahiri.


Tahiri thotë se koalicioni AAK-PSD synon qeveri me 15 ministri, Sveçla thotë se qeveria Kurti do të ketë 12

Besnik Tahiri nga koalicioni AAK-PSD ka thënë se çka nuk është bërë për 18 vjet është bërë për 18 muaj.

Ai thotë se kanë qenë 16 akte nënligjore që i kanë rregulluar pagat.

“I kemi pasur 18 tituj anglisht i kemi kthyer 1600. Marrëdhëniet e punës në shtet janë të rregulluara vetëm me një ligj”, ka thënë ai.

Sipas tij, kjo qeveri më 12 shtator të këtij viti, ka kthyer besimin në konkurse.

“Nuk ka më që një ministër apo deputetë me kriju vende të punës, janë rregulla të cilat duhet të ndiqen për të punësuar, 70 për qind e vlerësimit të individit bëhet me test elektronik”, ka thënë ai.

Tahiri thotë se nuk ka dalluar logjika e Vetëvendosjes në Prishtinë në punësime partiake, nga partitë tjera.

Ai thotë se Kurti gabimin më të madh e ka bërë në ditën e dorëheqjes së Haradinajt.

“Sa për Kadri Veselin e opozitën Ramush Haradinaj 4 vjet kish qëndru aty”, ka thënë Tahiri.

“Koordinatorin nacional unë e kam shpik për me udhëheqë reformën shtetërore”, ka thënë ai duke shtuar se do të luftojë për 15 ministri e dy zëvendësministra nëse Haradinaj do të qeverisë.

Ndërkaq Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se brenda kësaj qeverie është politizuar edhe policia.

Ai tutje ka shtuar se në Trepçë nuk kanë para as për rroga.

Sveçla tutje ka thënë se deputetët e subjektit të AAK-së e kanë kërcënuar prokurorin Elez Blakaj.

Ai thotë se numri i madh i këshilltarëve, koordinatorëve e zëvendësministrave është shembull i cili nuk mund të takohet në vende të tjera.

Sipas tij, si subjekti Vetëvendosjes dhe AAK-së nuk mund të kenë lojëra të përbashkëta sepse thotë se janë liga të ndryshme.

“Në qeverisjen e Kurtit do të ketë vetëm 12 ministri dhe vetëm nga një zëvendësministër. Qëllimi jonë është që qeverisja të mos ekzistoj për vete por të ofrojë prosperitet këtij vendi, shtylla e drejtësisë e zhvillimit dhe mirëqenies janë tri shtyllat që ne i kemi prioritet”, ka thënë ajo.

Ai tutje ka shtuar se përmes ligjit do të kenë edhe procesin e vetingut për gjykatësit dhe prokurorët.

23:36

Tahiri thotë se Haradinaj ia ktheu dinjitetin Kosovës, Sveçla e quan qeveri të skandaleve

Besnik Tahiri nga koalicioni AAK-PSD ka thënë se përgjatë mandatit qeverisës të Ramush Haradinajt në Kosovë, janë arritur punë dhe rezultate të cilat nuk janë arritur për 18 vjet.

Sipas tij, qeveria Haradinaj, konsiderohet që i ka përmbyllur çështjet e brendshme, si ajo e ushtrisë.

Tahiri në Interaktiv të KTV-së ka thënë se gjatë qeverisjes së tij, ka qenë dinamikë e madhe punës që e ka drejtuar vendin në drejtimin e duhur.

“Kërcënimi që na është bërë me ndarjen e Kosovës, taksa 100%, qëndrimi për dialog e shumë qëndrime të tjera janë elemente që dëshmojnë se duhet të qeveriset edhe për një mandat”, ka thënë ai.

Tahiri ka thënë se është e vërtetë që Haradinaj e ka rritur rrogën, por thotë se nuk e ka bërë për vete.

Ai tutje ka shtuar se i pari i AAK-së ishte ai që ia ka ndaluar Mogherinit të diskutojë lidhur me territorin e Kosovës në dialogun me Serbinë.

“Ekipi i kryeministrit ka qenë me rroga 430 euro. Ju ka rrit rroga stafit, 600 prokurorëve dhe gjykatësve, gjë që ka ndikuar në përmirësimin e sundimit të ligjit. Nuk ka qenë asnjë moment që ka dashur t’ia rrit vetës rrogën por nuk ka mundur t’i shoh kolegët e vet me ato rroga. Ai i ka thënë Mogherinit, që nuk mund të negociojë për territor të Kosovës”, ka thënë ai duke shtuar se Haradinaj ia ka kthyer dinjitetin Kosovës ndaj Serbisë.

Ai ka thënë se kërkesa për reciprocitet ndaj Serbisë është e gabuar.

Ndërkaq Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se qytetarët kanë mendim tjetër prej Tahirit.

Ai thotë se qeveria Haradinaj është njohur si qeveri e skandaleve dhe çdo katër ditë ka pasur nga një megaskandale.

Ai tutje ka përmendur çështjen e dialogut, derisa ka shtuar se ai ia ka lënë në dorë presidentit Hashim Thaçi, i cili sipas tij ka hapur çështjen e kufijve.

“Mos të flasim edhe për kriminelin Milan Radiojçiq të cilin Haradinaj e quajti faktor, shto këtu edhe Bechtel Enka, Contour Globalin, rritjen e pagave, emërimin e dajës së tij për drejtor të AVUK-ut”, ka thënë ai.

Sveçla ka pyetur se me çfarë dokumentacioni transporton Kosova në Serbi.

“Ju i keni dhënë mundësi Hashim Thaçit për me hap kutinë e Pandores. Ju ia keni dhënë lejen Hashim Thaçit me negociua”, ka thënë ai.