Qualcomm nënshkruan marrëveshje me Oppon, Vivon dhe Xiaomin

13 November 2017 13:41

Kompania e njohur amerikane e procesorëve, Qualcomm, njofton se ka nënshkruar një marrëveshje të re me gjigantët kinez të smartfonëve – Oppo, Vivo dhe Xiaomi.

Detajet e marrëveshjes ende nuk janë zbuluar, por raportohet se kjo marrëveshje është 12 miliadëshe dhe u arrit gjatë vizitës shtetërore të presidentit Trump në Pekin, transmeton Koha.net.

Duket se do të shohim më shumë procesorë Snapdragon në smartfonët e ardhshëm të Oppos, Vivos dhe Xiaomit, gjë që nënkupton se MediaTek do të ketë vështirësi në shitjen e procesorëve të saj Helio, veçanërisht duke pasur parasysh dështimin e fundit me procesorin e avancuar Helio X30 i cili po përdoret nga vetëm një kompani.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme