Tech

Arabia Saudite planifikon ta dërgojë një grua në hapësirë vitin e ardhshëm

Foto: AP
 

Arabia Saudite ka bërë të ditur të enjten, se do të lansojë një program trajnimi me qëllim që të dërgojë astronautët e saj, përfshirë një grua, në hapësirë vitin e ardhshëm.

Mbretëria është duke e promovuar në mënyrë aktive shkencën dhe teknologjinë si pjesë të planit të saj për ta ngritur ekonominë dhe për ta reduktuar varësinë nga nafta, raportoi Associated Press të enjten.