Tech

Sulmet kibernitike ndaj kompanive gjermane sivjet, dëmi 220 miliardë euro

 

Pothuajse 90 për qind e kompanive gjermane janë vënë në shënjestër të sulmeve kibernetike në muajt e fundit, njoftoi sot shoqata e informacionit dhe telekomunikacionit Bitkom.

Bitkom theksoi një rritje të rasteve gjatë këtij viti dhe atij të fundit, në të cilat sistemet e informacionit dhe prodhimit u paralizuan nga grabitësit që kërkonin pagesa për të hequr bllokimet.