Sport

Muriqi ka rikthyer formën, premton gola të tjerë

 

Sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi, edhe një herë është treguar i rëndësishëm për skuadrën e Mallorcas. Muriqi i ka siguruar ekipit të tij një pikë të vlefshme në shtëpi ndaj Barcelonës. Mallorca të martën mbrëma barazoi 2:2 në ndeshjen që i takoi xhiros së shtatë të La Ligas. Për këtë pikë të fituar të Mallorcas, pa dyshim së më i merituari ishte Muriqi. Ai jo vetëm që shënoi një gol, por bëri edhe një asistim për golin e dytë të ekipit të tij, i cili u shënua nga Abdon në minutat shtesë të pjesës së parë. Madje 29-vjeçari është shpallur edhe lojtari më i mirë i ndeshjes. Muriqi është shprehur shumë i lumtur me golin e shënuar ndaj Barcelonës dhe ka insistuar se pret të vazhdojë me këtë formë edhe në duelet e tjera. Për Muriqin ky ishte goli i tretë rresht, pasi ka shënuar edhe në humbjen nga Girona (5:3) dhe në triumfin ndaj Celta Vigos (1:0).

“Sigurisht, që jam shumë i lumtur për golin për shkak se unë jam sulmues. Kur nuk shënon gola nervozohesh, dhe kjo ndikon edhe në formën tënde. Me Celtan shënova, pastaj vazhdova edhe me Gironan dhe me Barcelonën realizova golin e tretë”, është shprehur Muriqi, i cili ka 7 paraqitje në La Liga deri më tani. “Kur je sulmues, të gjithë presin dhe kërkojnë gola prej teje. Andaj, besoj se do të vazhdoj me gola edhe në ndeshjet e tjera për ta ndihmuar ekipin që të tubojë sa më shumë pikë”.