Sport

Brazili i hap dyert për të thyer tabunë e trajnerëve të huaj

FOTO: AP
 

Më shumë se dy dekada që nga triumfi i fundit i Kupës së Botës dhe pa një konsensus lokal, Brazili po mendon të thyejë një tabu të pashkruar: të punësojë një trajner të huaj.

Pas gjashtë vjetësh në detyrë, Tite u largua nga posti i selektorit të Brazilit muajin e kaluar pas eliminimit të “Seleçaos” në çerekfinalen e Kupës së Botës nga Kroacia. Pavarësisht se e dinte para turneut të Katarit se Tite po largohej, presidenti i Federatës së Futbollit të Brazilit (CBF), Ednaldo Rodrigues, ende nuk ka gjetur një zëvendësues. Tani ai po zgjeron kërkimin e tij.